Migrenliler oruç tutabilir mi?

Ramazanda beslenme alışkanlıkları değişiyor, uzun süre aç ve susuz kalmak migren ataklarını tetikliyor...

Migrenliler oruç tutabilir mi?
- A +

 

Migren atağı; zonklayıcı, hayat kalitesini düşüren, çoğu zaman bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyetle birlikte geliyor. Oruç tutan migren hastalarında bu ataklar biraz daha sıklaşabiliyor. Hava sıcaklığındaki artış, uyku düzenindeki değişiklikler ve kan şekeri dalgalanmalarının ramazan ayında baş ağrısı şikâyetlerini artırdığını söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz, “Kronik migren hastaları da iftar ve sahurda bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durarak migren ataklarını kontrol altına alabilir ve ağrısız bir ay geçirebilirler” dedi. Prof. Dr. Uludüz, “Açlıkta baş ağrısı sadece kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak ortaya çıkmaz, açlık sırasında stres hormonlarının salgılanmasına bağlı da olabilir. Sigara tiryakileri ve gün içinde çok çay-kahve tüketmeye alışık kişilerde bunların yoksunluğu da migreni ortaya çıkartabilir. İnsan beyninin %75inden fazlası sudur. Beyin sıvı azaldığını hissettiğinde dengelemek için ağrıya ve halsizliğe sebep olan histamin adı verilen madde salgılanır” dedi.

ELMA, ARMUT, DOMATES BAŞ AĞRISINDAN KORUYABİLİR
Migren hastalarında ağrının ortaya çıkısında kan şekeri dalgalanmalarının önemli rolü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz, özellikle sahurda kan şekerini yükselten yiyeceklerden uzak durulması konusunda uyardı. Prof. Dr. Uludüz, kronik migreni olanların iftarla sahur arasında protein içeren besinlere ağırlık vermeleri gerektiğini söyleyerek, “Az yağlı yoğurt, az yağlı süt, çavdar, buğday, bezelye, havuç, patlıcan, brokoli, karnabahar, lahana, mantar, domates, biber, marul, yeşil fasulye, kiraz, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, kuru kayısı yenilebilir. Oruç öncesi bolca sıvı tüketilmesi baş ağrısı için koruyucudur. İftar ile sahur arasında 2 litre sıvı tüketilmelidir” dedi. Prof. Dr. Uludüz tatlı ihtiyacının meyvelerin yanı sıra kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuruyemişlerle giderilmesi gerektiğini bildirdi.

KRONİK MİGRENE TOKSİNLİ ÇÖZÜM
Kullanılan tedavilere rağmen oruç başağrılarının geçmiş deneyimlerinden tetiklendiği biliniyorsa, Ramazan ayında Botulinum Toksin A gibi girişimsel yöntemlerin tercih edilmesini öneren Prof. Dr. Derya Uludüz, “Araştırmalar 3 aydan fazla süre boyunca, ayda 15 ya da daha fazla gün, migren karakterinde baş ağrısı olarak tanımlanan kronik migren tedavisinde botulinum toksin A uygulamasının etkili olduğunu gösterdi. Migren tedavisinde ilaç alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde belirli noktalara uygulanır. Uygulamanın etkisi yaklaşık 3-4 ay sürer” dedi.

Başı ağrıyana dondurma yok!
Kronik migreni olanların şekerli gıdalar tüketmemesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Derya Uludüz “Eğer oruç tuttuğunuzda baş ağrısı yaşamak istemiyorsanız, pasta, kurabiye, hamur işleri, beyaz pirinç, beyaz ekmek, kavun, beyaz patates, dondurmadan uzak durun. Tiramin içeren muz, peynir, çikolata, soğan, fıstık ezmesi, sirke gibi besinleri tüketmeyin” hatırlatması yaptı. Prof. Dr. Uludüz, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için hamurlu gıdaların tüketiminin de azaltılması gerektiğine dikkat çekerek bunların yerine arpa, kuskus, kahverengi pirinç, bulgurun tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

(Türkiye)

Yorum Ekle

İlgili Haberler