MHP’den Kılıçdaroğlu’na koalisyon yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Devlet Bahçeli'nin başbakanlığında koalisyon kurma önerisini değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, “HDP’li bir koalisyonda yer almayacağımızı belirttik. Dolayısıyla o işin olmayacağı açık” dedi.

MHP’den Kılıçdaroğlu’na koalisyon yanıtı
- A +

 


Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, "Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol” çağrısı yaptı.

TBMM’de yeni dönem için kaydını yaptıran MHP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koalisyon önerisini değerlendirdi.

Koalisyon için CHP ve MHP'nin milletvekili sayısının yeterli olmadığına işaret eden Halaçoğlu, üçüncü partinin desteğinin gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun üçüncü parti olarak HDP'yi kastettiğini sandığını ifade eden Halaçoğlu, "Genel Başkanımız, bizim HDP'nin içeriden ya da dışarıdan desteğiyle bir koalisyonda yer almayacağımızı belirtti. Dolayısıyla o işin olmayacağı açık" dedi.

Bahçeli'ye Başbakanlık teklifinin bu durumu değiştirip değiştirmeyeceği sorulan Halaçoğlu, "Devlet Bey için başbakanlık ikinci plandadır. Başbakan olmadan ülkeye hizmet edilecekse onu da eder. 'Sırf Başbakan olmak için ilkelerinden vazgeçti' dedirtmesi mümkün değil" şöyle konuştu.

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu da gazetecilerin, "Meclis Başkanlığı için adının geçmesi" ile ilgili soruları üzerine “Bunlar genel başkanlar seviyesinde yapılacak müzakereler içerisinde tespit edilecek hususlardır. Ben bu partinin bir milletvekiliyim. O bakımdan bu soruların muhatabı sayın genel başkandır, Başkanlık Divanı'dır. Onun için benim bu konuda herhangi bir beyan vermem uygun olmaz" dedi.

İnsanoğlu, "HDP'nin dışarıdan desteklediği, CHP-MHP koalisyonuna nasıl bakarsınız " sorusuna ise yanıt vermedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler