Metal işçileri kolları sıvadı

İş bırakma eylemleriyle gündeme oturan Bursa'daki metal işçileri, 'Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası' ismiyle yeni sendikalarını kurmak için kolları sıvadı.

Metal işçileri kolları sıvadı
- A +

 

Renault, Ford, Tofaş, Arçelik ve Delphi’den 15 metal işçisi, 'Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası' adındaki yeni sendikayı kurmak için dosyalarını Bursa Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü'ne teslim etti. Sendika için ilk adımı atan işçiler adına konuşan Tofaş işçisi Atakan Aksu, onurlu mücadelelerinde tarihi bir adım attıklarını söyleyerek "Bizler Renault'tan, Ford’dan, Tofaş’tan, Arçelik’ten, Delphi’den, Valeo’dan, Çemtaş’tan, Cansan’dan, Farba’dan, Arçelik’ten, Borusan’dan ve daha pek çok fabrikadan gelen işçileriz. Bizler, hakları ve onurları için tarih yazan metal işçileriyiz. Sırtımıza kene gibi yapışan, kanımızı sülük gibi emen, ücretlerimizden kesilen aidatlarla saltanatlar kuranlardan kurtulduk. Haklarımızı söke söke aldık" dedi.

"SENDİKA BEYLERİNE BOYUN EĞMEK İSTEMİYORUZ"

Bugün onurlu mücadelelerini taçlandırdıklarını ifade eden Aksu, "Yeni sendikamızda, Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’nda gücümüzü birleştiriyoruz. Çünkü artık sırtımızdan geçinip bizi satan sendikaları istemiyoruz. Çünkü artık sözümüzü hiçe sayan, ağzımızı açtığımızda işten attıran sendika beylerine boyun eğmek istemiyoruz. Onlar sefa sürsün diye aidat ödemek istemiyoruz. Çocuklarımızın rızkını onlara yedirmek istemiyoruz" diye konuştu.

"TEK AMACIMIZ HAKLARI ÇALINAN METAL İŞÇİLERİNİN BİRLİĞİNİ SAĞLAMAK"

Yeni sendikanın temellerini büyük direnişin içinde attıklarını belirten Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Büyük engellerle ve zorluklarla karşılaştık ama yılmadık. Bütün metal işçisinin dört gözle beklediği adımı attık. Paramız, pulumuz, otellerimiz katlarımız yok. Olmasını da istemiyoruz. Çünkü yeni sendikayı nasırlı ellerimizle kuruyoruz. Tek amacımız ezilen, horlanan, hakları çalınan metal işçisinin birliğini sağlamak, hırsızlara ve beylere karşı tek yumruk olmaktır."

"YENİ SENDİKAMIZDAKİ AİDAT İKİ SAATLİK ÜCRETİ GEÇMEYECEK"

Nasırlı elleriyle şekil verdikleri yeni sendikalarında hiçbir patronluğa izin vermeyeceklerinin altını çizen Aksu, "Sendikamızda yönetici ücretleri işyerinde alınan ücreti geçemeyecek. İşçiler beğenmediği yöneticiyi istediği zaman görevden alabilecek. Sendikamız ağalarının, beylerinin değil, doğrudan işçinin yönettiği, her kademesinde söz ve karar hakkına sahip olduğu bir sendika olacak. Sendikamızın işyeri temsilciliğinden genel merkez yöneticiliğine kadar tüm kademeleri doğrudan işçilerin oylarıyla seçilecek. Sendikamız ne bir holding ne de beylere çiftlik olacak. Sendikamızda aidatlar iki saatlik ücreti geçmeyecek. Tüm gelir ve giderler işçilerin denetimine açık olacak. Sendikanın gelirleri sadece ve sadece işçiler için kullanılacak" şeklinde konuştu.

"BUGÜN YENİ VE TEMİZ BİR YOLA ÇIKTIK"

Bugün attıkları adımla 26 Nisan’da, 5 Mayıs’ta ve 15 Mayıs’ta büyük tarihi mücadeleler veren metal işçisinin emeğini güvenceye aldıklarını ifade eden Aksu, "Metal işçisi artık aidatlarına göz dikenlerin oyunlarına düşmeyecek. Metal işçisi bu adımla birlikte 18 Nisan’da başladığı onurlu mücadelesini geleceğe taşıyacak. Metal işçisi bundan sonra sendikasıyla güçlü ve güvende olacak. Burada bütün metal işçisi kardeşlerimizi çatımız altında buluşmaya, birlikte tıpkı Mayıs ayında yaptığımız gibi, güzel ve mutlu günlere, omuz omuza yürümeye çağırıyoruz. Bugün yeni ve temiz bir yola çıktık. Bütün işçi kardeşlerimize hayırlı olsun" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler