Mesut Yılmaz Demirel’i anlattı

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile hem siyasi mücadele yaptıklarını hem de birlikte çalıştıklarını anlatarak, "Rahmetli Demirel iktidara ulaşmak için bütün gücüyle mücadele eden ama o güce ulaştıktan sonra da o gücün kendisini zehirlemesine izin vermeyen, hukuktan ve demokrasiden hiçbir zaman sapmamış olan bir siyasetçiydi" dedi.

Mesut Yılmaz Demirel’i anlattı
- A +

 

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eşinin tedavisi için Viyana’ya gitti. Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatına çok üzüldüğünü söyledi.

"İKTİDAR GÜCÜNÜN ZEHİRLEMESİNE İZİN VERMEDİ"

Birlikte çalıştığı Süleyman Demirel’i anlatan Yılmaz, "Biz sayın Demirel ile hem siyasi mücadele yaptık, hem de beraber çalıştık. Bugün ölümünden sonra söyleyebileceğim en önemli şey rahmetli Demirel iktidara ulaşmak için bütün gücüyle mücadele eden ama o güce ulaştıktan sonra da o gücün kendisini zehirlemesine izin vermeyen, hukuktan ve demokrasiden hiçbir zaman sapmamış olan bir siyasetçiydi. Büyük bir devlet adamıydı. Onu tanımaktan, onunla birlikte çalışmış olmaktan dolayı mutluyum. Zannediyorum milletimiz onu hiç unutmayacak" diye konuştu.

"DEMİREL ’İNÖNÜ HAKLIYDI’ DEDİ"

Seçim sonrası koalisyon çalışmalarının hatırlatılması üzerine Demirel’in bir anısını anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"1963 yılında rahmetli İnönü hükümete başkanlık ederken sayın Demirel de Adalet Partisi genel başkanıydı. O tarihte mecliste hükümeti düşürmek için gerekli çoğunluğu sağlamışlar ve muhalefet partileri olarak o zamanki cumhurbaşkanı rahmetli Cevdet Sunay’dan randevu almışlar. Cevdet Sunay da bütün parti liderlerini davet etmiş. Rahmetli İnönü de dahil bütün liderler köşkte toplanmışlar. Sunay önce sözü Demirel’e vermiş. Demirel hükümetten memnun olmadıklarını, değiştirmek istediklerini, bunun için de çoğunluğu sağladıklarını dile getirmiş. Sonra rahmetli İnönü’ye söz vermiş Sunay. Rahmetli İnönü kısa bir ifadede bulunmuş. Demiş ki ’Bu toplantının yeri burası değildir. Meclis in kurulduğu yer de, meclisin düşürüleceği yer de meclistir. Cumhurbaşkanı bu işe taraf değildir’ Sonra Demirel bana bunu anlattı ve dedi ki ’İnönü haklıydı hiçbir şey söyleyemedim.’"

"CENAZEYE KATILAMAZSAM MUTLAKA KABRİNİ ZİYARET EDECEĞİM"

Mesut Yılmaz cenazeye katılıp katılamayacağının sorulması üzerine, "Eşim tedavi görüyor. yurt dışına onun yanına gidiyorum. Uçak bulabilirsem mutlaka cenazeye katılmak istiyorum. Katılamazsam da sonra mutlaka kabrini ziyaret edeceğim" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler