Meşhur Mudanya enginarı sofralarda

Mudanya'ya özel meşhur bahçe enginarı üretim çalışmaları başarılı sonuç verdi.

Meşhur Mudanya enginarı sofralarda
- A +

 


Mudanya Meyve Üreticileri Birliği'nin desteklediği Mudanya'ya özel meşhur bahçe enginarı üretim çalışmaları başarılı sonuç verdi. Mudanya Meyve Üreticileri Birliği başkanı Fazlı Aydoğan ve Denetleme Kurulu üyesi İbrahim Turan’ın enginar üzerine yaptıkları çalışmalar ve ücretsiz fidan dağıtımı Mudanya’ya has özel enginarın tekrar üretilerek gündeme gelmesini sağladı. Enginar ekimi ve bakımının çok kolay ve masrafsız olduğunu söyleyen Turan Mudanya topraklarının enginar için çok verimli olduğunu zeytinlikler arasında bile yetişebileceğini, Osmanlı döneminde Mudanya enginarının özel olarak saraya gönderildiğini söyledi.


Enginarın şifalı bir ürün olduğunu ve bunun çoğu kişi tarafından gayet iyi bilindiğini belirten üretici Turan, “Üreticilerin enginardan ek kazanç olarak iyi bir gelirde elde edebilecekler, Mudanyalı üreticilerin tıpkı zeytin, üzüm ve incir gibi enginar üretimine ağırlık vermelerinin kazançlı bir seçim olacaktır. Turan enginar'dan çok çeşitli yemekler yapıldığını hatta saplarından reçel bile yapılabilir” dedi.
Mudanya Meyve Üreticileri Birliği başkanı Fazlı Aydoğan ise, “Mudanya Meyve Üreticileri Birliği olarak kıymetli denetleme kurulu üyemiz Avukat İbrahim Turan’ın gözetiminde Mudanya Bahçe Enginari üretim çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Bakımı kolay ve masrafsız, kaliteli ve lezzetli enginarlarımız Mudanyalı üreticiler için alternatif ürün ve ek kazanç imkanı sunmaktadır. Bizler üreticilerimiz için varız, Mudanya’nın zaman içinde arka plana atılmış kazançlı ve bereketli ürünlerinin kazanç kapısı olması için hep birlikte el ele yapmamız gereken daha pek çok işimiz var. Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler