Reklamı AçReklamı Kapat

MERS'ten ölenlerin sayısı 6'ya çıktı

Güney Kore yetkilileri, başkent Seul'ün 140 kilometre güneyindeki Daejeon bölgesinde bir erkeğin MERS nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

MERS'ten ölenlerin sayısı 6'ya çıktı
- A +

 

80 yaşındaki bir erkeğin MERS nedeniyle bu sabah yaşamını yitirmesiyle birlikte Güney Kore'de corona virüs kaynaklı ölümlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 23 kişiye daha MERS teşhisi konulduğu, toplam vaka sayısının 87'ye, ölüm sayısının ise 6'ya yükseldiği belirtildi. Şimdiye kadar MERS teşhisi konulan en genç kişi, 16 yaşındaki bir öğrenci olurken, diğer ölenlerin 70 yaş üstü olduğu kaydedildi.

Öte yandan hastalık nedeniyle ülke genelinde bin 800 okul ve anaokulunda eğitime ara verildi.

Birleşme Bakanlığı ise virüsün Kuzey Kore'ye yayılmasını önlemek amacıyla Pyongyang yönetimine 3 termal tarama cihazı gönderdi. Cihazlar, Güney Koreli iş adamlarının da fabrika işlettiği Kaesong Sanayi Bölgesi'ne yerleştirilecek.

MERS, ilk kez 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıkmıştı. Ülkede son üç yılda MERS teşhisi konulan 950 kişiden 412'si yaşamını yitirmişti. Güney Kore'de MERS, ilk olarak 20 Mayıs'ta Ortadoğu'ya seyahat eden 68 yaşındaki bir kişide görülmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde MERS teşhisi konulan bin 194 kişiden 447'si yaşamını yitirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler