Merkez Bankası'nın adımıyla lira ve borsada sert düşüşler durdu

Merkez Bankası, tek parti iktidarını bitiren seçimlerin ardından, dolar ve euro için uyguladığı faizleri yarımşar puan indirince, lira ve borsadaki sert düşüşler durdu. Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, "Seçimden koalisyon çıkması Merkez Bankası'nı rahatlattı" yorumunu yaptı.

Merkez Bankası'nın adımıyla lira ve borsada sert düşüşler durdu
- A +

 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle bankaların Merkez Bankası'ndan alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının 9 Haziran 2015 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 4.0’den yüzde 3.5’e, euro için yüzde 2.0’den yüzde 1.5’e indirilmesine karar verilmiştir" denildi.


Açıklamanın ardından dolar 2.8080 liradan 2. 7616 liraya, euro da 3.1162 liradan 3.0978 liraya kadar geriledi. Liradaki gerilemenin ardından, güne yüzde 8.15 düşerek başlayan Borsa İstanbul Endeksi günü yüzde 5.05 düşüşle 77 bin 805 puandan kapattı.


Seçimlerin ardından faiz de yükseldi. Geçen haftayı yüzde 9.90 faizle kapatan iki yıllık gösterge 16 Kasım 2016 itfalı tahvilin bileşik faizi yüzde 10.43 seviyesinden açıldıktan sonra spot piyasa kapanışında son işlemde yüzde 10.19 düzeyindeydi.


"Piyasalar bir süre siyaseti fiyatlayacak"


DHA'nın sorularını yanıtlayan Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, "Yerli yatırımcının normal tepkisini görüyoruz. Piyasalar 22 Mayıs'tan bu yana iki senaryo satın alıyordu" dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:


"Biri Ak Parti'nin tek başına iktidar olması, başkanlık senaryoları ve anayasa değişikliğiydi; diğeri ise koalisyon. Bunlardan birisi gerçekleşti. Piyasalar normal tepkisini veriyor. Yerli endişelenmezse her şey normale döner. Önümüzde 45 günlük bir süre var bu süre içerisinde bir koalisyon hükümeti kurulur. Hükümet kurulana kadar bu tablo devam eder. Piyasalar bir süre siyaseti fiyatlandıracak. Seçimden koalisyon çıkması da Merkez Bankası'nı rahatlattı, üzerinde artık baskıcı bir durum olmayacak."

İlgili Haberler