Reklamı AçReklamı Kapat

Meme kanseri vücuda kemiklerle yayılıyor

Kanserin vücuda yayılmak için kemikleri kullandığı saptandı. Bilim insanları kemikleri tümörün etkilerinden koruyarak meme kanserinin durdurulabileceğini öne sürdü.

Meme kanseri vücuda kemiklerle yayılıyor
- A +

 

İngiltere'de Sheffield Üniversitesi'nden bilim insanlarının Nature dergisinde yayımlanan araştırmasında, kemikleri kanserli tümörün kötü etkilerinden korumanın mümkün olduğu, böylece kanserin yayılmasının önlenebileceği ileri sürülüyor. Vücudun diğer yerlerine de yayılan meme kanserlerinin % 85'i eninde sonunda kemiğe ulaşıyor. Kemik kanserinin tedavisi, meme kanserine nazaran çok daha güç ve daha ölümcül olabiliyor. Bilim insanları ikincil kansere yakalanan hastalarda yüksek düzeyde bulunan ve kemiklerde doku bozukluğu ile deliklere yol açan LOX enziminin kanserli tümörlerce üretildiğini saptadı.

LOX üretimini engellemek için kullanılan ilaçların ise kanserin yayılmasını önlediği görüldü. Sheffield Üniversitesi'nden Dr. Alison Gartland "Meme kanserinin metastas yapmasını önleme konusunda bu bulguların büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Birincil kanser hücreleri alenen kendi büyümelerini sağlamak için toprağı gübreler gibi kemiği kullanıyor. Tümörün daha iyi büyüyebilmesi için LOX enzimi kemik yapısını değiştiriyor" dedi. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler bisfosfonat adlı bazı osteoartrit ilaçlarının meme kanserinin ölümcül türünün yayılmasını önleyebildiğini ortaya koymuştu. Meme Kanseri Kampanyası'nda görev yapan Katherine Woods, "LOX enziminin oynadığı rolün ortaya çıkarılmasıyla, meme kanserinin kemiğe sıçramasını durduracak araştırmalarda ve tedavi yollarında yepyeni bir yol açılmış oluyor. Bu araştırma bisfosfonatların ikincil meme kanserini yayılmadan durdurabildiği yolunda giderek artan verileri de destekliyor. Meme kanserinin kemiğe sıçraması çok zorlu sonuçlar yaratıyor. Pek çok kadın kemik ağrıları çekiyor, kemiklerinde kırıklar, çatlaklar oluşuyor ve önlerinde kalan yaşam süresini yakınlarıyla geçirecek yerde, karmaşık ameliyatlar olmaları gerekiyor" diyor. Uzmanlar bu bulguların kalın bağırsak kanseri için de geçerli olabileceğini kaydediyor. BBC TÜRKÇE

Yorum Ekle

İlgili Haberler