Mehmetçik 130 kaçağı donmaktan kurtardı

Afganistan ve Pakistan uyruklu 130 kaçak, hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye düştüğü Van'ın Başkale ilçesi sınırında Mehmetçik sayesinde donmaktan kurtuldu.

Mehmetçik 130 kaçağı donmaktan kurtardı
- A +

 

Türkiye-İran sınırının güvenliğini sağlayan Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, termal kameralarla keşif ve gözetleme faaliyeti sırasında bir grubun yurda izinsiz girdiğini belirledi.

Kaçakların sınır hattındaki vadide mahsur kaldığını tespit eden Mehmetçik, bölgeye operasyon gerçekleştirdi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü bölgeye bir saatte ulaşan askerler, Afganistan ve Pakistan uyruklu 36'sı çocuk ve 34'ü kadın olmak üzere 130 kaçakla karşılaştı.

Soğuktan donmak üzere olan çocukları battaniyelere sarıp, üzerlerindeki parkaları giydiren Mehmetçik, Sualtı Hudut Bölüğünde misafir ettikleri gruba yemek, çay ve süt ikramında bulundu. 

Başkale Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından İlçe Jandarma Komutanlığına teslim edilen kaçakların, sınır dışı işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine gönderileceği öğrenildi.

"Bir haftada yaklaşık 350 kaçak yakalandı"

Türkiye'nin İran'la en uzun sınırına sahip Van'da, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 6. Hudut Alay Komutanlığı ekiplerince titizlikle yürütülen hudut emniyeti faaliyetlerinde, son bir haftada yaklaşık 350 kaçakyakalandı.

Zorlu arazi şartları ve iklim koşullarında Türkiye-İran sınır hattını gece gündüz kontrol altında tutan hudut birlikleri, kaçakçılık faaliyetlerinin yanı sıra sınırı izinsiz geçmek isteyenlere de göz açtırmıyor.

Yorum Ekle