Meclis tarihine geçtiler!

AK Parti'nin Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, başörtüsü ile Meclis Genel Kurulu'nda yemin ederek Türkiye tarihinde bir ilke imza attı.

Meclis tarihine geçtiler!
- A +

 

Sandıktan çıkan sonuçlara göre bu dönemde Meclis’te başörtülü 21 vekil görev alacak. Milletvekilleri arasında 28 Şubat mağdurları da bulunuyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tarihinde bir ilk yaşandı. Meclis'in 25. dönem milletvekillerinin yemin töreninde ilk kez bir başörtülü vekil yemin etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, TBMM'de yemin eden ilk başörtülü vekil oldu.

Yemin törenini anlamlı kılan bir nokta da 21 başörtülü milletvekilinin bugün Meclis kürsüsünde yemin edecek olması.

Türkiye'nin yakın siyasi tarihine damgasını vuran toplumsal bir kırılmaya neden olan Merve Kavakçı olayından 16 yıl sonra aynı kürsüde 21 başörtülü milletvekili yemin edecek. Fazilet Partisi'nden 1999 seçimlerinde milletvekili seçilen Merve Kavakçı milletvekilliği yeminini edemeden Meclis'ten çıkarılmıştı. Başörtüsüyle milletvekili seçilen MHP'den Nesrin Ünal ise başörtüsünü çıkararak yemin etmeyi tercih etmişti.

TBMM'de 16 yıl sonra 21 milletvekili başörtüleriyle yemin edecek. Meclis'te AK Parti'den 18, HDP'den de başörtülü 3 milletvekili var. Milletvekili seçilen isimler arasında 28 Şubat mağdurlarından Leyla Şahin Usta, Fatma Benli, Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan ve Hüda Kaya da bulunuyor.

RAVZA KAVAKÇI KAN ABLASI MERVE KAVAKÇI'NIN TAKTIĞI AYNI RENKLERDE BAŞÖRTÜSÜ TAKARAK YEMİN ETTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda 25'inci Dönem 1'inci Yasama Yılı Açılış Töreni'nde Merve Kavakçı'nın kardeşi İstanbul AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan milletvekili yemini etti. Ravza Kavakçı Kan'ın, ablası Merve Kavakçı'nın TBMM'de yemin edeceği sırada taktığı ancak protesto edilen başörtüsündeki aynı renklerde başörtüsü takması dikkat çekti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler