"Meclis Başkanlığı benim için sürpriz oldu"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz meclis başkanlığına aday gösterilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, ”Meclis Başkanı olmak gibi bir şeyi ne düşündüm ne de aklımdan geçti” dedi.

"Meclis Başkanlığı benim için sürpriz oldu"
- A +

 

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, kentte yayın yapan Kanal 58 televizyonun kent meydanında açık havada gerçekleştirilen canlı yayın programına katıldı. Program sunucusu Ali İzgi’nin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, meclis başkanlığına aday gösterilmesinin kendisine sürpriz olduğunu söyledi. Yılmaz, ”Beklemediğim bir şeydi. İnsan bakan olup gidecek meclis başkanı olarak geleyim diye ne bir şey düşündüm ne de aklımdan geçti. AK Parti içerisinde 258 milletvekili var. Benim dışımda 257 milletvekili var. Başbakanı dışarıda tutarsak 256 arkadaşım da bunu hakkıyla yapacak durumdaydı. NATO savunma bakanları toplantısı vardı bende o toplantıdaydım. Üç gün orada kaldım. Döndükten sonra TBMM başkanları arasında benim de ismimin geçildiği ifade edildi. Benim için de beklenmedik bir şey oldu” dedi.

“ÜLKEYİ HÜKÜMETSİZ BIRAKMAMAK LAZIM”

Koalisyon için partilerin kırmızı çizgilerinin olmaması gerektiğini söyleyen Yılmaz, ”AK Parti’nin kırmızı çizgileri yoktur. AK Parti’nin amacı ve ilkesi vardır. Amacı ve ilkesi de bu ülkeyi hükümetsiz bırakmamaktır. Bu ülkenin hizmete ihtiyacı var. Çevremizde ateş çemberi var. Bu ateş çemberi içerisinde bu ülkeyi esenlikle, güvenlikle limana ulaştırmak lazım 2023 yıl hedefi veya ondan sonra evlatlarımıza daha iyi bir Türkiye bırakmak lazım. Dolayısıyla kırmızı çizgi koyarsanız kendinizi kısıtlarsınız. Bu millete hizmetten kendinizi alıkoyarsınız. Bence seçim yapıldıktan bu alana kadar ki sürede o kırmızı çizgileri olanların bir çoğunun kırmızı çizgisinin de farklı bir söyleme düştüğünü gördük. Bu aranın dahi faydalı olduğunu düşünüyorum. İlk başta biz koalisyona girmeyiz, koalisyona katılmayız diyenler şimdi en azından her birisi şunlar olursa koalisyona katılırız diye bir açıklamada bulundular. Ben koalisyon olursa bu ülke için iyi olacağını düşünüyorum. Bu millete bir hükümet koymak lazım, bu ülkeyi hükümetsiz bırakmamak lazım. Bakın Yunanistan’ı görüyorsunuz değil mi? Orada da bir ekonomik sıkıntı var. Yani güneyimizde bir güvenlik sorunu var, kuzeyimizde ve batımızda da öyle diyelim batımızda da bir ekonomik sorun var. Allah’a hamd olsun ne güneydeki güvenlik sorunu ne de batıdaki ekonomik sorun buraya gelmedi. Ama Türkiye’de bir fanus içerisinde değil” diye konuştu.

“HÜKÜMET KURULAMAZSA 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Koalisyon konusunda AK Parti’nin geniş davrandığını aktaran Yılmaz, ”Türkiye’ye istikrar getirmek, güvenlik getirmek yatırımı da beraberinde gerektirir. Yatırımlar istihdam kapısı oluşturur istihdam da bu ülkeye refah getirir. Dolayısıyla Türkiye’de sorumluluğu ağır olanların daha geniş olması lazım gördüğüm şu ana kadar birinci partinin daha geniş davrandığıdır” ifadelerini kullandı.

Mecliste bir blok olmadığını koalisyon konusunda her partinin birbiriyle uzlaşabileceğini belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclis başkanlığı seçimi de gösterdi ki mecliste bir blok yok. Yani her parti bir diğeriyle uzlaşabilir, bir araya gelebilir. Türkiye’ye hizmet noktasında adım atabilirler. CHP, MHP, HDP koalisyonunu Kılıçdaroğlu isteyebilir. HDP de isteyebilir o da çok net ancak MHP isterse Kılıçdaroğlu’nun dediği doğru olur. MHP’nin söylemine baktığımız zaman ‘HDP’nin bulunduğu noktada biz bulunmayız’ diyorlar. Dolayısıyla bu üçüncü alternatif MHP’nin söylemine bakınca biraz hayal oluyor. Sonuçta bu ülkeye hizmet gerçekten sorumluluk gerekir. Elini taşın altına koymak gerekiyor. İktidar yıpratır. Yıpranmaya kim talip CHP mi talip, MHP mi talip? Ben meclis başkanı seçilene kadar o çalışma grubunun içindeydim. Dolayısıyla çalışma grubunun içindeki bilgilerimi aktarıyorum. AK Parti koalisyona mecbur değil dolayısıyla koalisyonda bulunmak gibi bir derdi yok. Ama tek başına bir hükümet kurulmuyor. AK Parti’nin bu ülkeyi yönetme sorumluluğu bakımından bir kırmızı çizgisi yok. Ancak diğer partiler olmazları ileri sürerlerse o kırmızı çizgiler kendilerinin daha önceki öne sürdüklerini olmazsa olmaz derlerse AK Parti o zaman bu aziz millete şunu söyleyecek ki bakın samimi olarak hükümet kurmak için çalıştım ancak olmayacak şeyleri bu ülkenin bu milletin faydasına olmayacak şartları önümüze koydular. Bu şartlarlar girilebilecek bir koalisyonun bu ülkeye hizmet etmeyecekleri kanaatine ulaştıklarında koalisyon görüşmelerinden çekilecek millete gidecektir diye düşünüyorum. Bu millet bu tabloyla bir hükümet istiyor. Bütün partilerin mecliste bulunan dört partinin grubuna da şu düşüyor bu ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için koalisyon için bir araya gelip yapıcı olarak görüşmelere başlamaları lazım eğer bu olmazsa seçime gidilir ama seçim sonucu ne olur bu milletin ona kadar vermesi lazım.”

Meclis Başkanı Yılmaz, programın ardından Ulu Cami’de teravih namazı kıldı. Yılmaz, namazdan sonra karayolu ile Sivas’tan ayrılarak Ankara’ya hareket etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler