Maymun çiçeği virüsü ilk kez bir insandan evcil hayvana geçti

Dünya Sağlık Örgütü, Fransa'da ilk kez bir insandan evcil bir köpeğe maymun çiçeği virüsünün bulaştığını duyurdu

Maymun çiçeği virüsü ilk kez bir insandan evcil hayvana geçti
- A +

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yaptığı açıklamalara göre Fransa’da ilk defa insanlardan köpeklere maymun çiçeği hastalığının bulaştığı duyuruldu.

Dünya genelinde ciddi vaka artışlarının görüldüğü maymun çiçeği hastalığı Fransa’da ilk defa insandan evcil bir hayvana bulaştı.

Fransa’da yaşayan çift, İtalyan tazısı cinsi köpeklerinin vücudunda yaralar oluşmaya başladığını görünce durumdan şüphelenip doktora gittiklerini söylediler.

Maymun çiçeği hastalığı vakalarının yüksek olduğu İngiltere’de ise hükümetin yayınladığı sağlık yönergesine göre hastalığa yakalananların evcil hayvanlarla temaslarını kesmeleri gerektiği açıklandı.

Maymun çiçeği hastalığı daha önce sadece salgının yaşandığı ülkelerdeki vahşi hayvanlarda görülmüş, Avrupa ve ABD'deki hayvanlara ise yurt dışından getirilen hayvanlardan bulaştığı değerlendirmesi yapılmıştı.

İlk kez evcil bir hayvanda virüsün görülmesinin ardından yetkililer enfekte kişilerin kendini izole etmesinin önemine dikkat çekti.

İlgili haber için tıklayın.

Osmangazi'de zifte bulanmış kediler hayata döndürüldü

Yorum Ekle