Margarin hakkında bilinmeyen gerçekler

Margarin, tadıyla, kokusuyla yemeklere kattığı lezzetle her ev kadınının mutfaktaki gizli silahı olmuştur. Ancak kullanımı yıllar içerisinde bir tartışma konusu olmuş ve akıllarda zaman zaman soru işareti bırakmıştır. "Herkes başka bir şey söylüyor biz nasıl sağlıklı besleneceğiz?" dediğini duyar gibiyiz.

Margarin hakkında bilinmeyen gerçekler
- A +

 

Elini korkak alıştırma vatandaş, o aradığın vücut için oldukça önemli olan besleyici ve lezzetli gıda, belki de hiç ummadığın bir paketin içindedir! O zaman, gelin margarini yeniden keşfedelim… "Haydi oradan" demeden önce bir okuyun, bir dinleyin...

1. Ottur günahı yoktur

Margarin tamamen bitkisel yağlardan üretildiği için margarinden korkmaya gerek yok.

2. Kilo yapmaz

Margarin de diğer bütün besinler gibi kıvamında tüketildiği sürece kilo sorununa yol açmaz. Ne demişler, azı karar, çoğu zarar.

3. Kullan bütün yemeklerde, hem iyi beslen hem de enerji al

Yağlar, vücudumuz için en önemli enerji kaynaklarından biridir. Margarin de hem iyi bir enerji kaynağı hem de Omega 3, Omega 6, A Vitamini, D Vitamini içerdiği için harika bir besin kaynağıdır.  

4. Margarin yemezsek futbol gelişmez!

İlginçtir dünyada futbolda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler margarin tüketiminde yüksek verilere sahip. İngiltere'de yılda ortalama 8 kg, Belçika'da 26 kg kişi başına yıllık margarin tüketimi söz konusu. Peki ya biz?  En fazla 1.5 kg! Tabii bizden bir Eden Hazard, bir Wayne Rooney çıkmaz! Kaç yıldır Uluslararası kupalarda yokuz, neden? Margarin yemiyoruz margarin!

5. Bildiğiniz her şey unutun, margarinde trans yağ yoktur!

GDO'lu besinler her geçen gün hayatımıza girerken sebze ve meyveler giderek daha sağlıksız olmaya başlıyor. Ancak bir zamanlar %35 trans yağ içeren margarinler günümüzde %0'a yakın trans yağla tüketicilere sunuluyor, o yüzden gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

6. Ekmek üstü margarin iyi gider!

Sabah kahvaltısının vazgeçilmezi ekmek üstü margarin dilimleridir. Üzerine bir de reçel sürdünüz deymeyin keyfine gitsin! İnanmayacaksınız ama  olmadığını sandığınız tereyağında bile minimum trans yağ var, margarinde ise yok. Tüm kaliteli margarinlerin üstünde "Trans yağ yoktur" amblemini de görebilirsiniz.

7. Bıkmadınız mı klasiklerden?

Makarna veya pilav denince hemen akıllara tereyağı geliyor. Ama artık bırakın klasikleri! Yenilenen içerikleri ile margarinler de en az tereyağı kadar lezzetli. Beslenmenizi çeşitlendirin, yeni tatlar keşfedin. Hele bir kere de margarin ile deneyin bakalım pilavınızı, eminiz tadına bayılacaksınız!

radikal

Yorum Ekle

İlgili Haberler