Mamutların gen haritası çıkarıldı

Farklı türleri son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'da yaşamış ve nesli tükenmiş mamutların gen haritası çıkarıldı.

Mamutların gen haritası çıkarıldı
- A +

 

Bilimadamlarından oluşan uluslararası bir ekibin, iki mamutun gen  dizilimiyle ilgili çalışmayı tamamladığı araştırmanın sonuçları "Journal Current  Biology" dergisinde yayımlandı. 

Stockholm'deki İsveç Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli bilimadamı Love  Dalen, mamutun ilk eksiksiz DNA diziliminin, nesli tükenmiş bu hayvana yeniden  vücut buldurmak isteyenlere yardım edebileceğini, prensipte, yaşayan bir mamutun  nasıl hareket ettiğini görmenin çok eğlenceli olabileceğini, ancak bunu etik  bulmadığını söyledi. Love Dalen, böyle bir girişimin, dişi fillerin acı çekmesine  neden olacağını da vurguladı. 
 
Gen haritalarının, yumuşak doku örneği ve bir diş kullanılarak  çıkarıldığı mamutlardan birinin, yaklaşık 45 bin yıl önce Sibirya'nın  kuzeydoğusunda, diğerinin de 4 bin 300 yıl önce Rusya'nın Wrangel Adası'nda  yaşadığı kaydedildi. 
 
Mamutları yeniden canlandırmak istediği bilinen, Merkezi San  Francisco'da bulunan Long Now Foundation örgütünün ise gen haritasının  çıkarılmasıyla bu amacına bir adım daha yaklaştığı belirtiliyor. 
 
Örgütün internet sitesinde nihai hedeflerinin, "Avrupa ve Kuzey  Amerika'daki kutup altı ormanlarda ve tundralarda yeniden üreme yetisine sahip  yeni mamutlar ortaya çıkarmak olduğu" ifadesi kullanılıyor. 
 
Long Now Foundation, Harvard Üniversitesi'den bir ekibin, canlı fil  hücrelerine mamut genleri yerleştirmek için gen mühendisliği tekniklerini  kullanmasını destekliyor. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler