sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Zümrüd-ü Timsah


Arkada "Ezel" isimli dizinin fon müziği, kulağımda ise dizide 'Ramiz Karaeski" karakterini canlandıran merhum Tuncel Kurtiz' in  sesinin eşsiz tınısı;Sen Zümrüd-ü Timsah nedir bilir misin kardeş? Rivayet odur ki, vaktinde Süper Lig denen yerde Bursa şehrinin, Bursaspor isimli bir takımı varmış. Bu takım İstanbul semtindeki takımlara kafa tutmak üzere kurulmuş. Zamanla bu takımın sembolünü timsah olarak belirlemişler. Hikayede burada başlıyor ya... Gel zaman git zaman, büyük sıkıntılar çıkarsa da bu takımları alt etmeyi başaramamış timsahlar . Bir vakit gelmiş Sakarya civarlarında öldürmüşler timsahı. Tam herkes kurtulduk derken, 2 sene sonra bir bakmışlar bir söylenti çıkmış  "Timsah geri döndü." diye. Bir şaşkınlık, bir panik kaplamış düşmanlarını. "Nasıl olur bu iş?" diye sorgulamalar başlamış içlerinde. Sonra demişler ki :"Biz zaten timsahı perişan ettik, yaşıyor olsa bile eski gücünde olamaz. Eski gücünde olsa bile bizle uğraşmamayı öğrenmiştir. Bir daha bize saldırmaya cesaret edemez."

Peki ne olmuş dayı?

Ramiz Dayı gülerek;

Hiç de bekledikleri gibi olmamış. Karşılarına çıktıklarında bir bakmış timsah sanki ölmek bir yana, yeniden doğmuş gibi. Daha kuvvetli. Panik olmuşlar ama nafile. Dönüşünün ilk senesinde bu haramilerin ensesinde hissettirmiş intikam ateşini. Nitekim ikinci senede hepsiyle tek tek hesaplaşıp tahtlarından etmiş,hepsinin efendisi olmuş. Ama sonra ne olduysa en güvendiklerinden yemiş darbeyi. İçeriden yavaş yavaş, sessiz sessiz kuyusunu kazmışlar timsahın. Önce tahtı geri almışlar, sonra bırak bu üç takımı, bunların altındakiler ile bile mücadele edemez duruma gelmiş timsah. Timsah öyle güçlüymüş ki, başkası olsa dönemez denen ölümden tam 2 kez dönmüş ama üçüncüde artık dayanacak gücü kalmamış. Tekrar öldürüvermişler. Ama bu sefer kolunu, bacağını, kafasını kesip yakarak, küllerini Bursa'nın çeşitli semtlerinde kilitli sandıklar içinde gömmüşler. O kadar korkmuşlar ki, bir daha dönmeyeceğinden emin olmak istemişler.

Vay be, hazin son olmuş.

Son mu, başlangıç mı muamma... İnanışa göre Elmasbahçeler semtinden adının Mustafa olacağı bir yiğit bir gece rüyasında timsahı görecek. Timsah ona Bursa 'nın çeşitli yerlerinde gömülü hazineler olduğunu, bunları tek tek toplayıp Vakıfköy denen tılsımlı yerde bir araya getirmesini söyleyecek. Sandıkları bir araya getirip, peşpeşe açtığında bir fırtına kopacak. Uzaklardan bir ses gelecek! O ses ile birlikte sandıktaki küller havaya uçuşacak ve timsah yeniden doğacak. Eskisinden daha genç, daha kuvvetli. Bu sefer hiç ölmemek üzere geri dönüp, düşmanlarını kendi elleriyle tek tek yok edecek ve emaneti olan şampiyonluk apoletini alıp, sonsuz bir hükümdarlık sürecek.

Bize felaket senaryolarından, mutlu sonlu senaryolar yazdıran, kabuslardan uyandırıp, güzel hayaller kurduran bu teknik ekip ve bu futbolcu grubu her türlü övgüyü ve her türlü desteği hak ediyor. Allah hepsinden razı olsun. Bu kadro ligin çok üstünde bütçesi olan Samsunspor ve Adana Demirspor'u yenmeyi başarıyorsak, bu saatten sonra bize bizden başka rakip yok. Oyuncu kardeşler rehaveti ortadan kaldırıp, her maça final gözüyle bakarsa,şehir el ele verip bu çocukların futbol dışında şeyler düşünmesinin önüne geçerse bu hikaye mutlu sonla bitebilir. İtiraf ediyorum ki; bu sene ne düşeriz ne çıkarız diye düşünen ben, buna ilk defa dün gece inandım. Benim için lig gerçek anlamda dün akşam itibariyle başladı. Hepsine sonsuz teşekkürler.

Dünkü maça ait tek bir eleştirim var. Kazandığımız bir maç sonrası yazalım ki anlamı olsun. Kötü günde herkes eleştiride cömert davranıyor zaten. Sevgili Burak Kapacak kardeşim eleştirim sana olacak. Bir maçı tek başına alabilecek meziyetlerin var. Top ayağına geldiğinde sakin kalıp, düşünerek hareket etmeyi başarman gerek. Şut atman gereken yerde pas, pas atman gereken yerde şut atıyorsun. Topu hiç sürmemen gereken yere doğru sürüyorsun. Dün bir defa topu doğru kullandın, o da Ali Akman'ın usta işi golüne asist oldu ve galip geldik. Fark olacak maçı yukarıda saydığım yanlış tercihler ile zora soktuk. Maçın tekrarını izlersen, sen de göreceksin. Sahaya yansımayan yetenek ne sana ne de takımımıza fayda sağlar. Süper Lig yarışında yeteneklerini sahaya yansıtmana çok ihtiyacımız var. Lütfen biraz daha dikkat.

Yorum Ekle