YİNE ZAMAN KAYBETMEYELİM!


Bursaspor’un Süper Lig’e dönüp dönemeyeceği yapılacak müdahalelere bağlı. Bursaspor’un Süper Lig’e bu sezon dönüp dönemeyeceği futbolseverlerin merak konusu.  

Yeşil beyazlı kulübün yeniden ait olduğu lige dönmesini sadece Bursasporlular değil futbolseverlerin çok büyük bir bölümü istiyor. 

Öyle ki Süper Lig’de yer alıp Bursaspor’la yıldızı barışmayan, Bursaspor’un canını yaktığı kulüplerin taraftarları dahi Bursaspor’u tekrar Süper Lig’de görmek istiyorlar. Zaten kalitesi düşük o ligin bir de Bursaspor'suz olması aklı başında hiçbir futbolseveri mutlu etmiyor.

Peki mevcut kadro ile bu mümkün mü? 

Bence mümkün olabilir ama pek kolay değil. Bu yüzden riske girmemek gerekiyor. 

Yani hedefe yürüyüşü kolaylaştırmak için ara transferde doğru müdahaleler şart. 

Bursaspor’un yerli oyuncu kalitesi olması gereken seviyede değil. Geçen sene yüksek formla oynayan yerlilerde de aynı performansı şu ana kadar göremedik. Yabancılarda da bir ikisi hariç beklenen verimin alındığı söylenemez. 

Bursaspor Teknik Direktörü Özcan Bizati Bolu maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında “İstediklerimizi yapamayan, düşük performanslarını yükseltmeyen oyuncularla devam etmeyeceğiz” demişti. 

Özcan Hoca aslında olması gerekeni ifade etmişti.  

Zira Bursaspor’un kaybedecek zamanı kalmadı. 

Geçmişte performansları sürekli düşük kaldığı halde sürekli forma bulan oyuncular başarısızlığın önemli sebeplerinden birisiydi. 

Bu sene artık aynı hataya düşülmemeli. Oyuncunun maliyeti ne olursa olsun, Bursaspor’un bu sezon da elde edebileceği muhtemel başarısızlıktan daha maliyetli olamaz. 

Performansı düşük, kendisini bir türlü veremeyen dolayısıyla hedefe ulaşma yolunda ayak bağı olan kim olursa olsun yollar ayrılmalı. 

Mesela Tim Matavz.  

Kendisi en sevmediğim golcü tipi. İlk izlediğimde de “Eyvah” demiştim.  

Top sürme yok, adam eksiltme yok, gol koklama yok, hız yok, gol vuruşu zayıf, hava topu zayıf, rakip defansı dağıtma yok, top saklama yok.  Karşı karşıya pozisyonlarda bile plase yapamıyor. 

Tek pozisyonluk golcülerden. Yandan sert bir orta gelecek ayağını uzatacak ya da karambol olup önüne top düşerse vuracak da gol olacak ! Bursaspor oyunu rakip kaleye olması gereken şekilde 90 dakikanın büyük bir bölümünde yıkabilse, ceza alanına çok daha fazla top atılabilse Matavz’ın performansı biraz daha yükselebilir; ama mevcut kadroda Bursaspor’un çok daha özellikli bir golcüye ihtiyacının olduğu çok açık. 

Eren ve Batuhan şu halleriyle Matavz’dan çok daha etkili olabilirler. Ancak lig uzun bir maraton ve bu sezon hedefin yakalanması için fizik gücü yeterli, hızlı, gol vuruşları iyi yani gol ortalaması yüksek, tecrübeli bir golcüye ihtiyaç var. 

Kısacası Matavz performansını bu şekilde sürdürecekse -ki sahip olmadığı özellikleri artırması mümkün değil- O'nunlar daha fazla zaman kaybetmemeliyiz görüşündeyim.

Nasıl olsa kendisini getiren menajer ile 2. Başkan Emin Adanur’un dostlukları ileri seviyede. Bursaspor’u zarar ettirmeyecek şekilde bu oyuncuya yeni bir kulüp bulması bir an önce söylenmeli diye düşünüyorum. Ama yerine gelecek ismin bu kez mevcut kadronun oyun yapısına uygun olması önemli.

Tabir-i caizse ekmeğini taştan çıkaran yani kendi pozisyonunu oluşturabilen, gol yüzdesi yüksek adam gibi bir golcü şart.  

Aynı şekilde orta sahanın yumuşaklığı Bursaspor’un rakipler üzerinde dominant bir karakter sergilemesini, kendi oyun hakimiyetini kurmasını mümkün kılmadı. Burak Altıparmak’ın o bölgeye tekrar geçmesi fark oluşturacaktır tabi ki. Ama O da şu ana motivasyon olarak istenilen seviyede gözükmüyor. Özetle orta sahayı sertleştirmek için iyi bir takviye fena olmaz. Emirhan ve Burak performanslarını artırabilirlerse İsmail ve Kubilay’la birlikte o yükü taşıyabilirler; ama yine de iyi bir takviye Bursaspor’un oyununa önemli oranda etki edecektir.  

Kanatta ise Ofosu’yu ilk izlediğimden beri fikrim değişmedi. Yetersiz kaldığı görev aldığı maçlarda çok açık görüldü. En fazla rakip yorulduğunda oyuna girip bir şeyler yapabilecek özellikleri var. Ancak Bursaspor’un ihtiyacı olan şey ilk 11 oyuncusudur. Dolayısıyla Ofosu’yu da gönderip yerine daha etkili bir isim düşünülmeli.  

Acolatze ise fizik gücü ve hız anlamında çok iyi. Ayrıca yetenekli; ama yeteneklerini çok iyi kullanamıyor. Ondan umutlu olduğumu söyleyebilirim. Performansını yükseltebilirse çok faydalı olacak bir oyuncu. 

Defansta da problem yaşanıyor. Ancak orada adam eksiği yok. Sorun daha çok kurgusal ve o bölgede değişken oyuncuların yer almasından kaynaklanıyor. Artık özellikle göbekteki isimlerin netleşmesi şart. Özetle defanstaki problem, eldeki isimlerle çözülebilir görüşündeyim.  

Evet Bursaspor’un yeni oluşturulan kadrosu çok muhteşem değil. Ancak bulunduğu yeri de hak eden bir kadro değil.

En azından elde Play-Off hattına girebilecek seviyede bir oyuncu grubu var.  

Bu şansı daha fazla yükseltmek için ise yönetimin yapması gereken tabi ki öncelikle futbolcuların motivasyonunu yüksek tutmak sonrasında da ara transferde pek işe yaramayanları gönderip yerlerine bu kez doğru takviyeler yapmaktır.  

Bu ligde artık daha fazla kaybedecek zamanımız kalmadı.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ahmet ŞENKUL 20 Ekim 2021 14:18 Tarık bey Bursaspor takımının nerede ise tamamının performansı düşük Özcan biyatinin görevi çalıştırıp performanslarını yükseltmek örneğin bu haftaki Bolu maçında Alaskarova 2 adet net pas atıldı rakipten 2-3 metre önde olmasına rağmen kaleci ile karşı karşıya gelemedi rakip devans yetişti çünkü kondisyon düşük birde Bolu maçı hiç kimseyi aldatmasın Bolu hem rakibimiz değil hem çok beceriksizdi Bursaspor mutlaka hem kondisyonu artırmalı hem Mustafa Er gidişindeki duygusallığı artık unutmalı hala kafaları orada olan oyuncularımız var

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Polat MALAY 20 Ekim 2021 09:35 Forvet konusunda isim varmı, yanişu isim olursa Bursa spor için merhem olur dediğiniz saygılar selamlar

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Elvir Baliç 20 Ekim 2021 23:02 Bence Matavz iyi oyuncu. Kendisine zaman verilmeli. Altınordu maçındaki golü takımın attığı en iyi gol. Bursaspor topu ceza sahasına taşıyamıyor. İyi bir orta saha lazım. İleriyi besleyebilecek, takımı atağa kaldıran biri olmalı.