Yine kötüyüz, yine galip


Bursaspor’un maç özetlerini goller hariç bölümlerini yabancı birine izletip, pozisyonlar ile maçları kimin kazandığını tahmin etmesini isteseniz hiçbir maçı Bursaspor kazanmıştır diyemez.Haftalardır süregelen deneme yanılma yöntemleri sonucunda ilk kez ideale en yakın kadro ile sahada olduğumuzu görünce içimde büyük bir mutluluk oluştu. Etkisiz elemanlar Jorquera, Josue, Advincula, Stoch çıkmış yerlerine camianın artık bir de bunları deneyelim dediği Cuenca, Sercan, Erdem ve bunların haricinde Bekir monte edildi. Bekir yerine Hosogai oynamalı diyenler var ama bana göre de Hosogai,Faty ve Şamil daha çok 6 numara gibi oynayacak isimler. 8 numara için mevcut imkanlar ile en iyi tercih Bekir’di çünkü oyun anlayışlarına bakarsanız bu 4 isimden hiç biri Belluschi gibi yahut Ozan Tufan gibi topla ileriye doğru çıkabilen isimler değil, fakat 10 numarasız bir sistemde oynadığımızdan uzun toplarla oyunu kenarlara yaymak gerekli ve bana göre uzun top atmada aralarındaki en başarılı isim Bekir.

     Mevcut şartlarda kadro iyiydi ama bence dizilim yanlışı vardı. Hem yeni takım olmamızdan dem vurup hem de 9 maç oynadığımız sistemden 4-4-2 ‘ye geçiş yapmak istememizdeki sebebi elbette hocamız daha iyi bilir. Fakat sene başından beri süre gelen oyuncuların yanlış yerlerde oynatılmasından ötürü oluşan performans düşüklüğü bu maçta da takımın ritmini bozdu gibi. Eğer yine 4-5-1 ile başlayıp, Cuenca’yı 10 numara pozisyonunda kullanıp, Sercan’ı sağ kanada atabilseydik maçın kilidini çok daha erken açabilirdik diye düşünüyorum. Dizilimdeki bu yanlış hem Sercan’ın , hem Cuenca’nın etkisiz bir görüntü çizmesine sebep oldu. Sercan kanatlardan dripling ile gidebilecek bir oyuncu fakat Cuenca da çalım atacak yetenek fazlasıyla olmasına rağmen dripling yapacak hız da , bek oyuncu isle omuz omuza mücadele edecek güç de yok maalesef.

    Kendisinden forvet arkasında aralara pas atmasını yahut pivot santrafor ile yapacağı verkaç ile tehlike yaratmasını beklemek daha akıllıca. Nitekim attığı golde ceza sahası içine yakın olma istediğinin bir sonucu olarak gelişti ve Necid’in kafasından sonra kaleciden seken topu tamamlamasıyla oluştu. Necid’e söz gelmişken ceza sahasında bu kadar etkili bir santrafora sahip olup koskoca 90 dakika kendisine bir tane pozisyon hazırlamak , elinizdeki otomatik silahı kullanmayıp kasatura ile düşmana hücum etmek gibi bir şey. Bu kadar etkili bir forveti bu kadar verimsiz şekilde kullanıyorsak, her maç oyuncu değişikliği hakkı olsa en az 5-6 oyuncu oyundan çıkacak kadar kötü oynuyorsa burada birilerinin bir şeyleri sorgulaması lazım diye düşünüyorum. İşte şampiyon hoca apoletinin burada kendini göstermesi gerekir.

    Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz geçen sene Şenol Hoca’nın Fernandao, Ozan Tufan, Volkan Şen, Emre Taşdemir, Josue’den aldığı verim ile bu isimlerin bu seneki performanslarına,yine aynı şekil daha önce Trabzonspor’dayken ve bu sene Beşiktaş’taki oyuncularına yaptığı performans artışlarına bakarsak ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

    Bursaspor’un maç özetlerini goller hariç bölümlerini yabancı birine izletip, pozisyonlar ile maçları kimin kazandığını tahmin etmesini isteseniz hiçbir maçı Bursaspor kazanmıştır diyemez. Buna rağmen son 5 maçta alınan 4 galibiyet hiç de fena değil. Bu kadar kötü durumdayken sonuca gitmemiz çok büyük nimet. Bir de oyun anlamında istenen seviyeye gelebilsek demek ki neler olacak?

Üzülmemek elde değil gerçekten.

     Kapanışta her hafta ayrı yıldızlaşan Serdar Aziz’e bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Kaptan bu sene çok başka oynuyor. Hani imrendiğimiz Maldini’ler, Nesta’lar, Cannavaro’lar, Terry’ler var ya işte tam da o şekilde. Allah nazarlardan saklasın. Bir de dip not; biliyorum hocanın üzerinde baskı var en etkili isimlerden Necid’i şu aşamada oynatmaması çok zor fakat De Sutter gibi bir adam aldık ve hiç oynatamıyoruz. Necid’i Allah nazarlardan saklasın ama sakatlık konusunda sabıkalı bir isim. Olası yokluğunda daha hazır bir De Sutter bize lazım olacak. Hoca bunu nasıl yapacak bilemiyorum ama bir an evvel  De Sutter’i de gerektiğinde hazır durumda olacak hale getirmeli.

Yorum Ekle