Yine beceremediler!


Stadı yapanlar proje başladığından beri şehrin her yerini proje ile ilgili reklamlarla donattılar. Oysa bu güne kadar bu projenin reklamına harcadıkları parayı, stat inşaatına aktarsalardı stat çoktan bitmişti!Kısa zamanda Bursa’nın en çok takip edilen internet sitesi haline gelen bursa.com ‘da yer alan “Timsah Arena lige yetişmeyebilir” özel haberi malumun ilanıydı aslında.

Yapımı süresinde bu kadar çok konuşulan, tartışılan bir yapı var mıdır acaba ? Bu tartışmaların içinde sürekli olan biri olarak şunu vurgulamak istiyorum. Bu tartışmaların nedeni verilen sözlerin hiçbir şekilde tutulmamasıdır. İş uzadıkça dallandı budaklandı ve resmen kabak tadı verdi. Vizyon proje olarak lanse edilen bir projenin artık espri konusu haline gelmesi, kafasızlıktan! Başka bir şey değil. Öyle ya yapının vitrini timsah kafası da! ortada yok. İç tefrişat, kamulaştırmalar ve stada ulaşımda çok önemli olan yollar piyasada yok. Anlayacağınız Timsah Arena beceriksizlik, plansızlık ve ihmaller nedeniyle bu seneye de yetiştirilemedi.

Bir çok bitiş tarihi verilmesine rağmen vatandaşla dalga geçer gibi hiçbirinin tutulmaması ve buna rağmen pişkinliğin elden bırakılmaması başka bir ayıp. Yarım yamalakta olsa açmayı planladıkları tarihe göre tam iki yıllık bir gecikme söz konusu. Bursaspor taraftarı için bu çok önemli bir problem değil. Onlar takımlarını sokakta oynasa, kaldırımdan destekler; ancak bu gecikmenin mali boyutu var. İki senelik gecikme 150 milyon liraya yakın bir zarar neden oldu. Yani Bursaspor’un şuan ki borcu kadar. Kulübün şuan ki mali tablosunun asıl nedeni  en az yönetimsel hatalar kadar budur aslında. Bu vebali almak işlerine gelmese de, bu gerçek gayet açık bir şekilde ortada. Stadın sezon başına yetiştirilememesi, stat ismi, reklam alanları, localar ve diğer tüm sponsorlukların önünü tıkamış durumda.

Tabi bu gelir kalemleri ‘gerçekten’ tam anlamıyla kulübe devredildi mi, yoksa o anki şartlar nedeniyle öyle mi gösterildi  orası ayrı bir araştırma konusu! Apar topar ligin ilk maçında açma kararı alınsa bile iş işten geçti artık. Tüm bunların yanında yönetim stadın yetişmemesi nedeniyle kombineleri nasıl bir metodla satacağını da şaşırdı. Sezona eski stadta başlanacak olması nedeniyle elleri kolları bağlanmış durumda.  Çimlere basıldı diye ortalık yıkıldı; ama asıl üzerine basılan Bursaspor’un maddi kaynakları. Stadı yapanlar proje başladığından beri şehrin her yerini proje ile ilgili reklamlarla donattılar. Oysa bu güne kadar bu projenin reklamına harcadıkları parayı, stat inşaatına aktarsalardı stat çoktan bitmişti! Amaç hizmetten çok reklam olunca böyle oluyor tabi!

Yorum Ekle