‘Yıldırım Tıp Merkezi’, oybirliğiyle Bakanlık’a!


Yıldırım Belediyesi’nin 3 dönem öncesiyle ilçeye kazandırılan Tıp Merkezi, Sağlık Bakanlığı’na devrediliyor.Ramazan Altunöz’ün dönemiyle…

Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezi, hizmet vermeye başladığında, toplum sağlığı için önemli bir ihtiyacı karşılıyor, uzun yıllardır şifa dağıtılıyordu.

Başkan Oktay Yılmaz’lı yeni dönemle…

Yürütülen değerlendirmede, tıbbi cihaz ve donanımlarının zamanla yenilenmemiş olması ve diğer farklı gerekçeler doğrultusunda, bir karara varıldı.

Tıp Merkezi’nin Sağlık Bakanlığı’na devriyle…

Devletin, merkezi yönetimin temel görevlerinden toplum sağlığı hizmetinin, asli kurumuna bırakılması öngörülüyordu.

Bu düşünce, siyaset üstü düşünceyle…

Yıldırım Belediye Meclisi’nde, AK Parti’nin yanı sıra, muhalefetteki CHP, MHP ve İyi Parti’yle beraber, oybirliğiyle karara bağlandı.

Altunöz’ü, önceki yerel seçimde belediye başkan adayı gösteren CHP de, bu kararın arkasında duruyor.

Yıldırım Belediyesi, kurumsal tasarruf elde edecek olsa bile, bu meseleye bakışındaki öncelik, mekânsal ve donanımsal gerçekler olarak bakılıyor.

Devir sayesinde…

Sağlık Bakanlığı’nın dönemiyle toplam sağlığı ve bilinci açısından, özellikle Yıldırım’ın güneyi için önemli bir merkez kazanılmış olacağı düşünülüyor.

Nitekim…

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’la konuştuğumuzda, devralacakları çok katlı bu yapıyı elden geçireceklerini ve denizli escort önemli fonksiyonlar yükleyeceklerini vurguluyor.

Akan, “Zaten kurumlar arası işbirliğiyle en üst katı, Aile Yaşam Merkezi adıyla kadın sağlığı, kanser taraması, anne eğitimi gibi hizmetlerimizde kullanıyorduk.” diyor.

 Sözlerinin devamıyla…

“Yeni Aile Sağlığı Merkezi yani halk arasındaki adıyla sağlık ocağı; aile hekimliği olacak. Bu doğrultuda mevcuttan taşınma olur mı veya yeni kurulur mu? Değerlendireceğiz.”

Yanı sıra…

Önemli bir yeni işlevi de belirterek, “Ertuğralgazi gibi, Yıldırım’ın güneyindeki böyle önemli merkez konuma, 112 Ambulans Noktası da oluşturacağız.” diyor.

Yıldırım Belediyesi’nin devredeceği tesis sayesinde…

Sağlık Bakanlığı olarak, güçlü, yeni sağlık hizmeti bütünlüğü getireceklerini ve önemli kazanım sağlayacaklarını vurguluyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ın önemsediği bu adım ve kazanımları, haliyle iktidar ile muhalefetin 'Ortak Akıl' ve 'Ortak Doğru' düşüncesiyle yakında uygulamaya geçmiş olacak.

Yorum Ekle