Yeni dünya düzeni ve DATAizm


Aslında son virüs salgınıyla çok net bir şekilde online gerçeğiyle yaşamaya başladık.Hazır olansa bub sistem içerisinde yol aldı...

O yüzden Türk Fütürist ve Ekonomist Ufuk Tarhan'ın şu görüşüne aynen katılıyorum.

"Dünyada ilk defa devlet zoruyla tüm işler kapalı, eğitime son verildi. Rüyamızda görsek, üstün açık uyumuşsun derdik. Şuanda hepimiz, en özgürlük düşkünümüz bile bunu yaşadıktan sonra artık çip taktırmam falan diyemez. Geçmiş olsun artık. O aşamayı geçtik. Zaten şuanda her türlü bilgimiz, genetik kodlarımız dâhil toplanmış vaziyette. Yeni dünyada artık bundan sonra dataizm var. Kim dataya sahipse, güçlü olan o olacak”

Haksız değil Tarhan..

Geçenlerde Buikad Başkanı Av. Oya Eroğlu ve iş kadınlarının online konuğuydu Ufuk Tarhan...Soruları yanıtladı, görüşlerini paylaştı.

Koronivirüs gerçeğiyle sonrasına dairde iş dünyasının yeni konseptini de şöyle özetledi.

Bu dönemin parlayan yıldızı; medikal ekosistem. Buna bağlı tüm alanlar uzun süre çok önemli işler yapacaklar. Dünyanın en lüks tekstil markaları maske, tulum ve benzeri ürünler üretiyor ve üretecek. Elbise satamayınca mecburen bu alana kayacaklar. Kabiliyetlerini yeni dünya koşullarına göre uyarlayacaklar. Örneğin tüm parfüm markaları da sterilizasyon ürünleri çıkarmaya başladı. İlaç ve gıda sektörlerinin birleşeceğini düşünüyorum. Beslenmemiz konusunda çok önemli gelişmeler olacak. İnşaat sektöründe barınma ve bulunma konusunda alışkanlıklarımız değişeceği için farklı konseptler ortaya çıkaracak. Tüm bu söylediğim konular emin olun kalıcı olacaklar. İş hayatında başarılı olmak için her anlamda yeni dünyanın isteklerini iyi okumak ve takip etmek gerekiyor”

Bu iki saptamasını da eksiksiz paylaştım.

Çünkü her nokta ki virgül bile önemli..

Ayrıca dataizm'le birlikte fütürizm'i iyi kavramalı..

Ayrı bir yazı konusu, geçmiş dönemlerde buna dair analizlerim olmuştu.

Bugün dünya da 400 ü aşkın üniversite de kürsüsü bulunuyor.

Ve bu geleceğin bilimi yada kurgusuyla özellikle CIA' in derin bir şekilde yararlandığı düşünülüyor..

Yorum Ekle