Valilik’çe istenen bağış, belediyeye sorun oldu!


Bursa’da, valilik tarafından belediyeden polise yapılmasını sağladığı bağış, aynı belediyenin başını ağrıttı.İlginç durum, şöyle gelişir.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önceki başkanı döneminde, Bursa Valiliği’nden ulaştırılan yazıyla polise araç desteği istenir.
Söz konusu yazıyla…
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’nün emrine verilmek üzere, özellikle uyuşturu denetimi başta olmak üzere, mobil devriye çalışmalarına motorsiklet katkısı beklenir.
Bu doğrultuda…
Yerel yönetim kurumu da, sözkonusu aynı yazıda modeliyle de belirtilen BMW motositlerin alımını yapar ve bağışlar.
Yerel yönetimin hesaplarını denetleyen Sayıştay, polise bağışlanan 10 motoksikletin temin işleyişi ve sonucuna, şerh düşer.
Üstelik…
‘Devletin bir kurumunun, devletin bir başka kurumuna desteği’ gerekçesiyle alım ve bağış kararını alan meclis üyelerine, bedelin borcu çıkarılır.
Mecliste MHP’nin grup başkanvekilliğini yürüten İhsan Bilgili, bu durumu bizimle paylaşırken, “Gelişmeyi öğrenince, bir başka Sayıştay şoku yaşadık.” diyordu.
Bilgili, “İdari işleyiş, belediyenin alt idaresiyle bizim dışımızda işliyor. Sayıştay, temine ilişkin ihaleyi, marka ve modelin belirtilemeyeceği gerekçesiyle sonucuyla beraber, yanlış buluyor.” bilgisini veriyor.
Sayıştay’ın, araç başına 50 bin TL dolayındaki tutara da itiraz ettiğini belirten Bilgili, “Devletin ödeme cetveline göre, araç başına en fazla 23 bin TL dolaşında ödeme yapılabileceği de ifade ediliyor.” şeklinde konuşuyor.
Sonuç olarak…
Meclis üyelerinden, araçların toplam tutarı olan 500 bin TL ve yanı sıra geçen süreye ait faizin alınması öngörülüyor.
İtiraz kabul edilmezse…
Süreç, yargıya taşınacak.

Yorum Ekle