Vakıfköy üzerine


Bursaspor’un bugün altyapısına hizmet veren Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’nin temelinin atılışından günümüze gelişine, aktarmak istedim, sizlere.Bursaspor, 1970’yi yıllarda çalışmalarını Atatürk Stadı ile Merinos Stadı’nda yapıyordu.

İlerleyen yıllarda bu iki stat yetersiz kalmayabaşladı. Dönemin teknik direktörleri o dönem yemyeşil olan Bursa ovasında tesis için yer arayıp durdular.

Hatta teknik direktör Kemal Ömeragiçdöneminde, Küçük Balıklı’da yol kenarındaki köy merasında Bursaspor uzun yıllar çalıştı. Takım minibüslerle Atatürk Stadı’ndan buraya götürülürdü. Hatta Ömeragiç bugün VakıfköyOrhan Özselek Tesisleri’ni görüp bulan isimlerden biri oldu.

Bursaspor’da kulübe tesis kazandırılma hamlesi 10 Temmuz 1973 yılında atıldı ve dönemin başkanı merhum Şükrü Şankaya, Minareli Çavuş’ta spor kompleksi yapılabilecek geniş bir arazı satın aldı. Ancak organize sanayi bölgesine yakınlığı nedeniyle vazgeçildi. O araziyi ise dönemin başkanlarından Recep Bölükbaşı satmıştı.

Yeşil beyazlılarda tesis konusundaki ikinci somut girişim merhum başkanlarımızdan Mümin Gençoğlu döneminde yapıldı. 7 Ekim 1976'da Vakıfköy Sosyal Tesislerinin temeli atıldı.

Aslında Vakıfköy'ün keşfi 1 yıl önce yapılmıştı.1974-1975 sezonunda Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda mücadele veren Bursaspor'un Teknik Direktörü Abdullah Gegiç harıl harılçim saha arıyordu. O'na Vakıfköy'de doğal çimle kaplı alan olduğu söylendi ve Bursaspor burada birkaç çalışma yaptı.

Mümin Gençoğlu başkanlığa seçilince buraya tesislerin inşaatına karar verildi. Hatta temelinin atıldığı gün ise o tarihe güne tanıklık eden gazetecilerden birisi olarak mutlu ve gururluyum. Onu da bu arada belirteyim.

Daha sonra seçilen merhum başkanlarımızdanSüleyman Kurtçu da tesislerin bitirilmesine büyük gayret gösterdi. 1979 -1980 sezonunda çim saha hizmete girdi. Sonraki yıllarda tesislere sürekli ilaveler yapıldı. Bu ilavelerde başkanlardan Cavit Çağlar, merhum İbrahim Yazıcı’nın katkıları da unutulamaz.

Futbol okulu olarak planlanan kısma ek tesisler ve salon inşaatına edildi. Cavit Çağlar Yönetimi burayı ekim 1983'te törenle hizmete soktu.1988'de başkan olan merhum İbrahim Yazıcı, Vakıfköy'ün Yıldırım Belediyesi'ne geçmesinden sonra tesislerin sınırlarını genişletti. Alt yapı çalışmaları için iki toprak saha, A Takım için bir çim saha, futbol okulu, soyunma odaları, A Takım kamp yerleri ilave edildi. Çim sahaya ışıklandırma yapıldı. Bu arada kent içindeki kulüp binası da Vakıfköy'etaşındı.

Murat Gülez başkanlığındaki Bursaspor yönetimi teknik direktörler için bir villa inşaaettirdi. Daha sonra kulüp idare binasına başlandı. Bugün, Vakıfköy Orhan ÖzselekTesisleri adını alan tesislerde 6 adet çim saha 1adet suni çim zeminli saha bulunuyor.

7 Kasım 2007 tarihinde Bursaspor A Takımı Özlüce Tesislerine taşınmasıyla VakıfköyOrhan Özselek Tesisleri Bursaspor Alt Yapı Takımlarının kullanımına sunuldu.

Vakıfköy’ün temelinin atıldığı 1976 yılından 2020 yılı yılına kadar gelen öyküsü bu. Ancak buraya katkısı geçen ve Türk futboluna sayısız oyuncu kazandıran bu tesisin alınmasından yapılmasına, katkı koyan tüm yöneticilere, bu tesisi günümüz şartlarına uydurmak için emek sarf eden tüm insanlara bir Bursasporlu olarak teşekkür etmek, ölenlere ise rahmet okumakbizim görevimiz.

Yorum Ekle