'Üniversiteli' memnuniyetinde, Bursa, 6.sırada!


Türkiye’de üniversiteli öğrenciler arasında ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri’ araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.Üniversite Araştırmaları Laboratuarı (ÜniAr), kurumsal ve bireysel destek alınmadan düzenli, planlı araştırmalar yürütüyor.
Temel amacı…

Üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirden tatmin olma düzeylerini belirleme ve bu kapsamla şehirleri sıralama’ olan araştırmayı tekrarladı.

Araştırma verileri, 81 ildeki 123 devlet ve 65 vakıf olmak üzere, 188 üniversiteden 35 bin 715 öğrenciyle elde edildi.

Yüksek öğrenim görülen iller için…

Ulaşım imkânları, şehirde güvende hissetme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi, memnuniyet ölçümlemesi yapıldı.

2019 yılına ait sonuçlar açıklandı.

En yüksek memnuniyet duyulan kentler…

Ortaya çıkan sıralamayla Eskişehir, Aydın, Antalya, İzmir, Çanakkale, Bursa, Muğla, Tekirdağ, Edirne ve Ankara oldu.

Bursa, 6. sırada yer alıyor.

Bu sonuçla…

Türkiye’nin 4.büyük kenti Bursa, geçen yıla göre 1 puan artışla 86 puana ulaşırken, 4 sıra daha yükseliş elde etti.

En büyük iller konumunda olan, üniversiteli ve aileleri nedeniyle göç alan İstanbul ve Ankara, Bursa’nın gerisinde kaldılar.

En üniversiteli dostu kent olarak…

İlk sıradaki Eskişehir, 90 puanla yerini koruyor.

Bursa, önündeki Çanakkale’yle aynı puanı taşıyor.

İlk 10’a bakarsak…

Bursa açısından, siyaseten ilginç durum var.

‘En Üniversiteli dostu’ kentlerin 9’u CHP’nin yerel yönetiminde ve sadece Bursa, AK Parti’li belediye başkanı tarafından yönetiliyor.

Üniversiteli gençler arasında, en yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı kentler, sırasıyla Afyonkarahisar, Aksaray, Çankırı, Iğdır, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Kilis, Muş, Yozgat, Şırnak, Bingöl ve Hakkari.

Bu arada…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, araştırmalarıyla dünya kentlerini ele alan Numbeo’nun yeni açıklamasını, gündeme taşıdı.

Sosyal medya aracılığıyla…

Aktaş, “Geçtiğimiz 6 ayda ulduğu gibi, yine dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında, ilk 100'de Türkiye'den sadece Bursa'mızın bulunmasından gurur duyuyoruz.” ifadesine yer verdi.

Yorum Ekle