Üniversite okumak hiç bu kadar kolay olmamıştı


Yurtdışında yaşayan gençlerimize büyük imkan; üniversite bedava, gidiş geliş yol bedava, yurt bedava, üstüne üstlük bir de harçlık alıyorsunuz... Fırsatı yakalamak istiyorsanız buyurun okuyun...Ailelerin en büyük gider kalemlerinden biri şüphesiz eğitimdir.

Bu dünyanın her yerinde böyledir aslında.

Özellikle üniversite okuyan çocuklarımız özelinde bu konuya bakarsak, giderlerin katlandığı bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Ama sizlere Türkiye Bursları adlı bir projenin sunduğu fırsatlardan bahsetmek istiyorum .

Türkiye dışında yaşayıp bu yazıyı okuyan, üniversite hayali kuran genç kardeşlerimden bir isteğim olacak. Gözlerinizi kapatıp, aşağıda yazacağım tabloyu hayal edebilir misiniz?

Türkiye’de bir üniversiteye başvuruyorsunuz ve kabul ediliyorsunuz.

Uçak biletiniz, okulunuz tarafından alınıyor.

Kalacağınız yurt ayarlanıyor ve yurt için bir ücret ödemeyeceksiniz.

Havalimanına geldiğinizde, sizi karşılayarak kalacağınız yurda kadar size eşlik eden görevliler var.

Evrak işlemleri ile uğraşmadan, tüm kayıt sürecinin zaten yapıldığını görüyorsunuz.

Yol, kayıt ve barınma ihtiyacınız karşılanmış. Sizin gibi farklı ülkelerden gelen birçok arkadaş ediniyorsunuz.

Tabi, bir de sosyal hayatınız olacak. Geldiğiniz şehri gezeceksiniz. Arkadaşlarınız ile şehirde vakit geçireceksiniz. Birçok etkinliklere katılacaksınız.

Tüm bunlar içinde, sizlere belirli bir oranda ihtiyaçlarınızı karşılamak için cep harçlığı veriliyor.

Her şeyin sonu olduğu gibi, üniversite eğitiminizde bitti diyelim. Memleketinize geri dönme vakti geldi. Yok merak etmeyin. Dönüş biletiniz de yine bu proje kapsamında sizin adınıza alınıyor.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ( YTB )tarafından yürütülen bu proje, kültürel etkileşim, komşularımızla iyi geçinme ve dünya barışı anlamında oldukça anlamlı.

Dün akşam, Ajans Bulgaristan’ın canlı yayın konuğu olan YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf’un YTB’nin üstlendiği ve yürüttüğü ‘’TÜRKİYE BURSLARI’’ projesi hakkındaki açıklamaları sonucu bu bilgileri edinmiş oldum.

Bu köşemde özellikle hep Balkanları yazan bir kişi olarak; Bulgaristan’da, Yunanistan’da, Kuzey Makedonya’da, Romanya’da, Kosova’da yaşayan genç kardeşlerimin Türkiye’de bir üniversite okuyarak bu fırsatlardan yararlanmalarını dilerim. Lisans mezunu olarak, yüksek lisans ve doktora programları kapsamında da bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için; www.turkiyeburslari.gov.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ben özellikle sizleri Bursa’ya davet edebilirim. Bir Balkan şehri olan Bursa’da hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Yorum Ekle