Ülkemize gelen turiste hizmet eden görevli aynı zamanda milli görevlidir


Ülkemize gelen turiste hizmet eden görevli aynı zamanda milli görevlidirÜlkemize giren turist sayısı 40 milyonu geçti.
Bu durum ülkemiz adına son derece sevindirici.
Bu yazımda turist başına düşen kazanç miktarından çok, ülkemize güvenerek gelen turistlerin başına geleceklerden nasıl arındırmalıyızı yazmak istiyorum.
Nerede ise iki kişiye bir turist düşen ülkemizde ve özellikle taksicilerimiz, küçük esnafımız ve otel çalışanlarımızın eğitimden geçirilmeleri son derece önem arz etmektedir.
Yetkililerimiz çok acil bir şekilde duruma müdahale etmeliler.
Özellikle büyük ölçüde turistin girip çıktığı ve ülkemizi temsil ettiği İstanbul, acil kodu ile duruma eğilmeli ve taksicilerin eğitilmesi ve denetlenmesi herkes tarafından bilinen bir durumdur.
Yetkililer işin teknik ve altyapı, konaklama olanakları yerine turizm eğitimine ağırlık vermeleri gerekliliğine inanmaktayım.
Unutmayalım ülkemize gelen bir turist veya bir iş insanının gördüğü kişiler;
uçakta hostes, girişte polis, konaklamada otelin görevlileri ayrıca mutlaka bir taksi şoförü, garson ile karşılaşırlar ve onlarla ile muhatap olurlar.
Bir de  alışverişte bol miktarda esnaf ile ilişki kurarlar.
Ülkelerine gittikleri zaman bu yukarıda saydığım insanlardır onların millet diye anlatacakları.
Bir öğretim görevlisi veya bir fabrika mühendisini veya denizin ortasında balık tutan birisini ne bileyim tarlada çalışan bir insanı göremezler.
Ülkesinde anlatacakları taksi şoförünün veya garsonun güler güzü veya hırçınlığıdır tanımış olduğu toplum onlardır.
Onun için turizmin ilk elçileri olan kesim mutlaka ama mutlaka eğitimden geçirilmeli, kontrol sistemine tabi tutulmalı ve denetlenmelidir.
Çünkü bir turistin tekrar ülkemize gelmesi ve ülkemizi tavsiye etmesi için kalacağı bir lüks otelden daha çok.
Karşılaştığı insanların arkadaşça olmaları daha etkendir. Özellikle turistlerin potansiyel uğradıkları mekanlar, alışveriş yerleri, havaalanı taksicileri mutlaka sertifikaya tabi tutulmalı eğitilmeden asla ülkemizi temsil eden  işlerde görev verilmemelidir.
Unutmayalım 'ülkemize gelen turiste hizmet eden görevli aynı zamanda milli görevlidir' ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmelidir.
Ülkemize gelen turiste kötü davranan onu kazıklamaya çalışan,taciz edenlere söylenecek söz bulamamaktayım…!

Yorum Ekle