Türkiye’nin ilk korona aşısı ve bir silistreli...


Bulgaristan’ın Tuna Boyunda yer alan Silistre şehrinde doğdu. Vatan için doğduğu yeri terketti.Ortaokula başladığında ülkedeki tüm Türkler gibi onun da adı değiştirildi.

Nesrin olan adı zorla Nadejda olarak değiştirildi.

Yedinci sınıfa başladığında, sınıfta Mustafa Kemal Atatürk adında bir gençlik örgütü kurdu. Baskıcı rejime karşı savaşacağına dair bir yemin metni hazırladı.

Hep aklında Türkiye’ye gitmek vardı…

Başarılı olabilirse Türkiye’ye gidebilirdi. Bunun için de İngilizce öğrenmesi gerekiyordu. Lisede, Silistre yabancı diller lisesini kazanmıştı.

Askerler bir gün evlerini aramaya gelmişti. Ve örgüt tüzüğünün yazılı olduğu defterini buldular.

Yazdıklarından dolayı özür dilemesini ve bu sözleri geri almasını istediler. O bunu yapmadı. Ve sonucunda okuduğu lise ile ilişiği kesildi.

Köyüne döndü…

1989’da zorunlu göç başlamadan önce ailesi Avusturya’ya gönderildi. Ama onların sevdası Türkiye oldu hep.

Viyana’ya vardıkları gibi Türk Büyükelçiliğine gidip İltica talebinde bulundular. Ve o özlemlerimizde ki topraklara 1989 yılının 19 Mayıs günü kavuştular.

***

Türkiye’ye geldiğinde lise son sınıftan tekrar okula başladı. Çalışkandı, azimliydi. Üniversite sınavlarına girip Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümünü kazandı.

Lisans eğitiminden sonra doktorasını Amerika’da yaptı.

Memlekete tekrar döndü ve Boğaziçi Üniversitesi Mikro Biyoloji ve Genetik Bölümünde öğretim üyeliği yapmaya başladı. Bu bölüme bağlı laboratuvarda birçok başarılı projelere imza attı.

Şimdi devletimizin de desteği ile Covid-19 için aşı çalışmalarına başladı.

***

Prof. Dr. Nesrin Özören ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Malum bu günlerde herkes Korono virüsü hakkında konuşuyor. Asıl konuşması gerekenler biyologlar bence. Virüsü en iyi onlar tanıyor.

Neler mi söyledi Nesrin Hoca?

-17 Mart itibarıyla bir konsorsiyum oluşturuldu ve Türkiye aşı çalışmalarına başladı. Şu anda proje yazma aşaması devam ediyor.

-Amerika ve Çin’in denemeye başladığı aşı çalışmaları, hayvan deneyleri yapılmadan ilerliyor. Daha 3 ay önce ortaya çıkan bu virüse karşı 3 aylık bir süreçte bu deneylerin yapılması imkansız.

-Türkiye’de yapılacak olan çalışmalar 12 ayı bulabilir.

-Virüsler özellikle ilk bir-iki yıl içerisinde daha hasarlı oluyor.

-Bundan sonraki yıllarda da Korona virüsü tıpkı grip gibi çevremizde olmaya devam edecek.

-Ülkemiz için özellikle önümüzdeki iki hafta çok önemli.

-Virüs bulaşan kişiler kendilerini kötü hissetmesinler.

-Bağışıklık sistemimiz çok güçlü. En kısa sürede üstesinden geleceğiz.

-Mikrobiyologlara daha çok önem verilmeli.

Bizler de bu süreçte bu proje içerisinde yer alan tüm bilim insanlarımıza başarılar diyoruz. Nesrin Hanım ile bu konuşmayı yaptıktan sonra aklıma hepimizin bildiği Namık Kemal’in ’’ Vatan Yahut Silistre’’ adlı tiyatro oyunu geldi.

Hatırlayacağınız gibi; İslam Bey’in Silistre savunmasına katılmak için sevdiğinden ( Zekiye ) vazgeçtiğini görürüz. Zekiye de erkek kılığına girerek İslam Bey’in takımında Silistre savunmasına katılır. Sonunda Silistre kurtarılır.

Bizler hep bir tercih yapmak zorundayız.

Görüyoruz ki; Nesrin Özören Hoca’da vatan için Silistre’yi terk etmiş. Şimdi de yine vatan için ayrı bir sorumluluk üstlenmekte.

Allah yardımcınız olsun! 

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hatice Özgür 26 Mart 2020 09:44 Tebrik ederim başarıların devamını,dilerim, bende bir BG göçmeni olarak gürür düymaktayım, butun sağlık çalışanlara rabim güç kuvvet versin onları bütün kötülüklerden korusun

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mehmet Aziz övünç 26 Mart 2020 08:51 Yolunuz açık olsun bilim için yaptığınız çalışmaları taktirle karşılıyoruz iyiki varsınız.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Dilber demirtaş 25 Mart 2020 21:53 Öncelikle babamın hemşerisi olduğundan çok mutlu oldum inşallah bir an önce hedefine ulaöır bizlerinde bu virüsten kurtulmamıza yardımcı olur

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nihat MERAL 25 Mart 2020 19:33 Yazınızı füyük bir gururla okudum. Bizim insanımızın milyonlarca benzer hayat hikayeleri var yazılarınızı ve çalışmalarını bu konuya yoğunlaştırdığınız için sizi içtenlikle kutluyorum genç hemşerim. Çok duygulandım, saygılar, sevgiler. Yolun açık olsun!

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Adeviye Tuna Alperdem 26 Mart 2020 13:34 Bende sizin gibi Silistre Tuna boyundan gelen göçmen kızıyım.Her zaman Bulgaristan göçmeni olmaktan gurur duymuşumdur.Sizler gibi çalışkan azimli ve başarılı sağlık çalışanlarından Allah razı olsun.Allah ilminizi artırsın.Başarılar dilerim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Revan DÖNMEZ 26 Mart 2020 12:23 Ben de Silistreli bir öğretmen olarak sayın Prof.Dr. Nesrin Özören'e gönülden başarılar dilerim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Süheyla Karamehmet 26 Mart 2020 12:21 Nesrin Hanımı kutluyorum.Kutsal görevinde başarılı olmasını diliyorum.Sağlığına da dikkat ederse iyi olur.Bizim kahramanımız o.Ben de 1989 Razgrat göçmeni, emekli öğretmenim. Dualarımız tüm sağlık çalışanlanı için olduğu gibi Nesrin Hanım için de ayrıca dua ediyoruz.Saygı ve selamlarımla.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mestaniye Efe 25 Mart 2020 17:49 Çok gurur duydum.Sizede teşekkürler. Hocama da başarılar diliyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Melika Korkmaz 26 Mart 2020 13:59 Gururumuz sizler siniz. Şumnu Bulgaristanlıyız. Başarılarınızın devamını dileriz. Genç nesillere milli duygularımızı aşılamakta öncüyüz inşallah.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Gülbiye Öztürk 25 Mart 2020 23:01 Silistreli yım.Basarilar diliyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Elame Özdoğan 25 Mart 2020 21:57 Onur ve gurur kaynağımızsınız Nesrin hanım bende bir göçmen kadını olarak sizler gibi değerlerimizle gurur duymaktayım başarılarınızın devamını diliyorum sevgilerimle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mahmet Sari 25 Mart 2020 21:52 Rusçuk'tan selamlar. Teşekkürler BursaCom yazı için.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı MÜLKİYE AKTUĞ 25 Mart 2020 18:11 Çok duygulandım ve SENİNLEN Bütün TÜRKİYE VE BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ SENİNLEN GURUR DUYUYORUZ DUALARİM SENİNLE OLSUN DUALARIM SİZİNLEN OLSUN AMİN AMİN AMİN

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Melika 26 Mart 2020 13:48 Şumnu Bğ Kaderimiz ayni desek. Önümüz açık olsun. Başarılarınızın devamını dileriz. Önce millet sevgisi....

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı İrfan Güler 26 Mart 2020 12:10 Ne güzel sağlıkçılarımız harıl harıl var güçleriyle çalışıyorlar Allah yardımcıları olsun

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Necmiye Çökmez 26 Mart 2020 11:48 Gercekten gurur duydum ben de bir göcmen olarak duygulandım başarılarının devamını dilerim

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Aygül Mutlu 26 Mart 2020 10:42 Başarıların devamını dilerim inşallah en kısa zamanda bu virüsten kurtuluruz bende bir tuna nehri kıyısında tutrakan kasabasından bir vatsdas olarak çok gurur duyuyorum böyle güzel işler yapan hemşehrimizle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Vildan Özkılıç 26 Mart 2020 00:57 Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim, göçmenlerin gururusunuz.Bende Silistreliyim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Necip ISIK 26 Mart 2020 00:10 Helal Size ,çalışmalarınızın başarılı olmasını dilerim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Remziye ÖZTÜRK 25 Mart 2020 21:05 TEBRİKLER , İNSANLIK İÇİN YAPILAN BİLİMSEL ÇALIŞMALARINIZ GURUR VERİCİ , BAŞARILAR DİLİYORUM SEVGİLER EVLÂT

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sevdiye Mehmed Silitrali 25 Mart 2020 18:22 Tebrikler size

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Şemsettin Önderoğlu 26 Mart 2020 12:57 Başarılarınızın devamını dilerim

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Fatmagül ÖZTÜRK 26 Mart 2020 10:42 Bende bir BG göçmeni olarak sizlerle gurur duyuyorum allah tüm sağlık çalışanlarımıza güç kuvvet versin sizleri tebrik ediyor ve çalışmalarınızda başarılar dilerim iyi ki varsınız

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı İsmet Dönmez 25 Mart 2020 19:40 inşallah aşıyı bulursunuz ve ondan bütün hasta olan herkese faydası olur inşallah

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Sevcan Kaya 25 Mart 2020 17:53 Bende bir Silistra doğumlu olarak hem duygulandım hemde gurur duydum tşk Nesrin hanım inşallah hayırlısıyla kurtulacağız bu vuruştan ; sevgiler saygılar.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Fevziye Şenel 26 Mart 2020 16:32 Hemşehrimle gurur duydum..hepimiz vatanımız için doğduğumuz yerleri terk ettik.kendisi tebrik ediyorum..başarılarının devamını diliyorum..

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı seval çalışkan 25 Mart 2020 23:41 Bu zorlu günleri inşallah hep beraber üstesinden geleceğiz.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Elmas 25 Mart 2020 23:09 Allah yardımcınız olsun başarılı olacağınıza inanıyorum. İnşallah en kısa zamanda hayırlı haberlerinizi alırız daha çok kötü vakalar yaşamadan başarılar diliyorum

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mahmure Aksoy Azgın 25 Mart 2020 17:33 1924 YILINDA SELANIKTEN ANAVATAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA BIRAKILAN ANNE VE BABAM DAHİL TÜM SÜLALE MÜBADİL OLARAK BEYLIK DÜZÜ KAVAKLI'YA GÖC EDEN BIR AILENIN KIZIYIM SİZE DUACIYIM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM İNŞALLAH ÜLKEMIZI BU VİRÜSTEN YINE BIR BALKANLARDAN GELEN KİSINİN BULDUĞU KURTARIR.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ethem Sünnetçi 25 Mart 2020 17:25 Yolun açık olsun inşallah ömür boyu başarılar dilerim Kardeşim Sağlackla kal

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nesrin Saliev 27 Mart 2020 08:11 Vay be ne basarili bizim Silistreden insan varmış sizleri tebrik ediyorum ve sizlerle gurur duyuyorum. Güzel şehrimizden Selâmlar

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Gülsever Güneş 26 Mart 2020 20:46 Tebrik ederim hocam sizi. Aşı çalışmasında başarılı olacağınıza inanıyorum. Bir BG-Silistreli olarak sizle gurur duyuyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ali kır 26 Mart 2020 20:33 Çok mutlu oldum inşallah başarır hemşehrimiz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Seher 26 Mart 2020 07:35 İnanıyorum başarılı sonuçlar elde edeceğimize. ,kolaylıklar diliyorum umarım Tüm imkanlar yaratılacaktır .Başarılar

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hüdaî Uludağ 26 Mart 2020 03:35 Göğsümüzü kabartan evladımız.Azimli çalışmalarıyla başarı çıtası daima en üst düzeyde olacağına inanıyorum.Tebrikler

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı VAHİT 25 Mart 2020 21:57 İNŞALLAH MUVAFFAK OLURSUNUZ, ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN İNŞALLAH.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Mükerrem tüfekçi 25 Mart 2020 21:53 Allah razı olsun Nesrin hanım başarının devamını diliyorum

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı M.Ali Şahin 25 Mart 2020 20:37 Gurur verici Allah utandırmasın.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ayfer Mutku 25 Mart 2020 20:09 Nesrinciğim sen bizim gururumuzsun iftiharımızsın başaracağından eminiz her zamanki gibi emin adımlarla ilerlemenizi diliyorum Saygılarımla allah yar ve yardımcınız olsun Başarılar

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Fatma Kahraman 25 Mart 2020 18:17 Nesrin Hanım mı

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Celal Kılıç 26 Mart 2020 22:54 Başarılarının devamını dilerim. inşallah üstesinden geleceğiz. "maskeli ve mesafeli sevgi saygılarımla selamlıyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Çok gurur duyuyorum nesrin hocayla callsmanlza başarlılar diliyorum başarmak zorundaslnlz 25 Mart 2020 17:36 Erdoğan doğdu hocayla callsmanlza başarlılar diliyorum başarmak zorundaslnlz

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Nesrin Ozoren 01 Nisan 2020 00:16 Tum guzel mesajlariniz ve destekleriniz icin tesekkurler! Umarim asiyi once biz bulacagiz!

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Gülnur yarar ercan 26 Mart 2020 23:44 Nesrin hanımı gönülden kutluyorum ve (insanlık adına) başarılarının devamını diliyorum. Ama yazının başı öyle milliyetçi duygularla yazılmış ki Bulgaristan göçmeni olduğum halde bana bile çok itici geldi.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Üzeyir Arif -Oven 20 Mayıs 2020 07:27 Bir Silistra sancaklı olarak Nesrin hanıma başarılar dileyoruz .

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Seyhan 03 Mayıs 2020 12:13 Bilim insanları kolay yetişmiyor.Ancak gerektiği gibi değer verilmiyor maalesef.Ben yinede bilim insanlarına güveniyorum.Başaracaklarına inanıyorum.Yeterki gölge etmeyelim.Yolları açık olsun

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Enver Kahraman 30 Mart 2020 17:07 Sizi yürekten destekliyorum,bu Dünyayı ve vatanımızı saran virüsün yıkılmasını diler Hastalarımıza acil şifalar dilerim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ali Gücün 30 Mart 2020 14:35 Başarılar temenni edrim.Inşallah Aşı başarır ve gururumuz olur.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı mehmetçik 30 Mart 2020 07:25 Rabbim zigin açıklığı ve şifa kaynaklarının konuşmasını nasip eyleye

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ruşen ŞENTÜRK 28 Mart 2020 16:18 Tebrik ederim. Atatürk'ün açtığı yoldan, zihniniz ve bahtınız açık başarıların daim olsun.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı aeviye ismayil Şumen liyim ben 28 Mart 2020 14:52 Seviye ben ŞUMENLIYIM