Takım hoş tribün boş!


Ligin ikinci yarısı Türkiye’de her zaman daha zor olmuştur. Bütün takımlar ikinci yarıda daha fazla mücadele edip, daha disiplinli oynamak, daha zorlu coğrafi koşullarla baş etmek zorundalar…Ligin ilk maçları ‘zor olur’ diye hiç de katılmadığım bir beylik söz var.

Neden zor olsun ki?

Maratona verilen 15 günlük molada takımlar madende, ya da kömür ocağında mı çalıştı?

Bursaspor gibi hemen hemen bütün kulüpler 5-7 yıldızlı Antalya’daki konaklama tesislerinde ekmek elden su gölden misali yediler içtiler…

Hazırlık maçları başta olmak üzere antrenmanlardateknik/taktik/sistem ezberi yaparak, ikinci devre için kervanı düzdüler.

Sözü getirmek istediğim yer Bursaspor açısından devrenin siftah maçı Karagümrük karşılaşması…

Zorda olsa, son anda da olsa bu maçtan çıkarılan 3 puanın anlamı ve önemi gelecekte çok daha iyi anlaşılacaktır.

Çünkü bu maçın kayıplarla kapatılması Timsah’ın sert bir frenle başını cama çarpıp startta kalmasına yol açacaktı.

İkinci yarının yol haritasına bakarsak; herkesin herkesi yenebileceği bir ligde şimdiden ahkâm kesmek mümkün değil…

Klasmanda sıralanan ilk 5 takımın şansı var. Tabii avantajları olanlar önde gidenler. Avantajlarını iyi kullanan takımlar bu işin üstesinden gelir.

Düşüncem o dur ki; Bursaspor ile birlikte Hatay, Erzurum, Akhisar ve Adanademirspor 5’lisi bu yarışın içinde olur. Çünkü büyük bir camiaya sahip olan bu kulüpler arkalarına takılan taraftar desteği, kadro kalitesi ve maddi potansiyeli ile rakiplerinden bir değil çok adım önde…     

Ümraniye, Menemen ve Keçiören gibi takımların uzun soluklu yarışı tamamlamakta nefeslerinin yetmeyeceğini düşünenlerdenim.

Böyle bir öngörü asla onları hafife almak anlamına gelmemeli. Hedefe oynayanlar için mutlu sona giden yolun bu semt ya da ilçe takımlarınınarazilerinden geçeceği çok açık ve net.

İyi bir futbol takımı olmak için o takımın performansının oynak ibresi olmamak lazım. Futboldaki acaba çok önemlidir. Merak etmek güzel bir duygu değil ama güven duymak çok farklı bir olgu…

Bursaspor’un taraftarı bu takıma çok güveniyor.

Nitekim her maçta olduğu gibi son Karagümrük karşılaşmasında yaptıkları şovlarla hem şık durdular, hem de çıkardıkları gürültüyle takımın içine girdiler, rakip takımın hocası Ömer Erdoğan’ın söylediği gibi sonucu etkilediler. 

Yeri gelmişken stattaki boşluklara dikkat çekip seyirciye soralım…

Ya kardeşim öyle veya böyle, senin takımınınşampiyonluk iddiası var.

Doldurun şu tribünleri, inletin göğü yeri

Takım iyiyken herkes destekler.

Takım sallanırken destek vermek önemli…

Yorum Ekle