Stresle baş edebilmek


Stresle baş edebilmekGünümüz insanı stresle boğuşuyor her gün. Öğrenciler, öğretmenler, doktorlar, avukatlar, iş dünyası, ev hanımları ve çocuklar stres ile başı dertte.
Nasıl olmasın ki; doğa koşulları, ekonomik durum, ülkenin siyasi durumu, sağlık, eğitim, durmadan değişen yasalar, kötü şehirleşme, trafik, insan ilişkileri kısacası bu liste uzayıp gider.
Stres kelimesiyle aslında 1907 yılında endokrinolog Dr. Hans Selye sayesinde tanıştık. O zamandan bu zamana bu durum sürekli artış gösteriyor.
Bu yazımda yoğun ve gergin dönemlerinizde stresi hafifletmek için beslenme tarzınızda değişiklik yapmak size yardımcı olabilir mi? Bu temayı irdelemek istiyorum.
STRESLİ ANLARDA NELER YEMEK İYİ OLABİLİR?
1. KARBONHİDRATLAR
Bizim toplumumuzda vazgeçemediğimiz besin grubudur. Mutluluk hormonlarından serotoninin salgılanmasına yardımcı olduğunu ve stresi azalttığını öne sürülüyor.
Araştırmalarda kişilerin karbonhidrat tüketiminden sonra odaklanmalarının daha iyi olduğu ve daha iyi çalışabildikleri saptanmış. Bunları söylediğimde aklınıza kek, kurabiye, börek ya da patates kızartması geliyor olabilir oysa daha sağlıklı seçimler yapmayı öneriyorum. Bunun için tam buğday veya kepekli makarna ya da bulgur, tam buğday unu ile yapılacak ürünler ve kuru baklagiller ile ilgili tarifleri tercih edebilirsiniz.
Kendinizi yorgun hissettiğiniz dönemlerde; şeker ve kafein tüketmek alışkanlıklarımız arasına girdi. Bu tüketim kısa süren bir rahatlık, geçici bir mutluluk verebilir. Ancak etkileri geçtikten sonra kendinizi daha kötü, daha yorgun hissedersiniz. Atıştırmalıklarınız şekerli değil, meyve, ceviz veya badem gibi strese karşı koruyucu besinlerden seçebilirsiniz.
2. BALIK
Omega-3 yağ asitlerinin eksik olması, kişiyi depresyona karşı korumasız hale getirebilir. Balık omega-3 yağ asitlerinden çok zengindir. Başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlıktan korunmak için önerilir. Eğer stresinizi azaltmak ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız haftada 2-3 gün balık mutlaka beslenme programınızda bulunmalı.
3. YATARKEN SÜT İÇMEYİ DENEYİN
En eski alışkanlıklardan biridir gece yatmadan sıcak süt içmek. Süt kalsiyum ve protein açısından zengin çok değerli bir besindir. Kalsiyum stresi azaltmaya yardımcı olur. Kalsiyum ve D vitamini kasların gevşemesine ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Yapılan çeşitli araştırmalar kadınlar için adet öncesi sendromları azalttığını gösteriyor. Bu yüzden yatmadan önce ılık bir bardak süt içmeyi tekrar alışkanlık haline getirmelisiniz, içine şeker katmanıza gerek yok zira sütün laktoz isimli şekeri yeterli olacaktır.
4. KURUYEMİŞLER
Kuruyemişler denilince sert kabuklu yağlı tohumları anlıyoruz. Yani fındık, fıstık, badem, ceviz, ay çekirdeği gibi. Bunlar birçok sağlıklı yağ asidi içerirler. Badem ve ceviz omega- 3 yağ asitleri içerir. Kan basıncının düşmesine yardımcı olur, stres düzeyini azalttığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak kuruyemişleri tüketirken yüksek enerji içerdiğini unutmamak gerekir. Her şeyin olduğu gibi bunların da fazlası yağa dönüşür. 6-7 badem ya da 2-3 ceviz tüketmek yeterli olacaktır.
5. C VİTAMİNİ YÜKSEK BESİNLER TÜKETİN
C vitamini stresle baş etmek için beslenme listenizin başında yer almalıdır. stres durumunda ani fizyolojik reaksiyonlarınızın rahatlamasına yardımcı olduğu işaret edilmiştir. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, domates ve kivi bu vitaminden zengindir. Bu meyveler ülkemizde bol miktarda yetişmektedir.
Araştırmacılar 100 bireye zorlu bir matematik sınavı vermişler. Bir gruba Vitamin C den zengin menü yedirmişler. Soruları sorduktan sonra katılımcıların kan basınçları ve kortizol (stres durumunda salgılanan bir hormon) düzeyleri ölçülmüş. C vitamini alanların daha düşük kan basıncı ve kortizol seviyelerine sahip olduğu tespit edilmiş.
6. SU HAYATTIR
Su, vücut ısısını dengeler, hastalıklara karşı direnci artırır, dolaşım sistemini destekler, bedeni temizler, stres ve sinirsel rahatsızlıkları yatıştırır; böbreklerin çalışmasına yardımcı olur. Doğal bir sakinleştiricidir.

Yorum Ekle