Stadyumu veren meclis, ‘soruşturma’ geçiriyor!


Stadyumu veren meclis, ‘soruşturma’ geçiriyor!Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursaspor’a yeni stadyumu vermesi, kararı alan meclis üyelerini soruşturmalık etti.

Hani…

Onca desteğe rağmen, Bursaspor’a destek vermesi için sürekli tartışmaya çekilen Bursa Büyükşehir Belediyesi var ya!..

Aynı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin meclisi, yeni stadyumun tahsis yöntemi olan ‘kira’ sözleşmesine Bursaspor uymadığı için Ankara merkezli üst idari soruşturma geçiriyor.

MHP’nin grupbaşkanvekili İhsan Bilgili’den duyduğumuzda,  en kendisi kadar da, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş şaşkındı.

Bilgili, öncelikle “Bursaspor, bu kentin markası ve hepimizin sevdası. “ diyerek, sözlerine başlıyor.
Ardından…

“Yeni stadyumun da, tahsis edilebilmesi için kiralama yöntemi gerekiyordu.  Tüm meclis üyeleri olarak da,  Bursaspor’a kiralanması için oybirliğiyle karar aldık. Başkanlık Makamı, yetkilendirildi.”

Kiralamanın gerçekleştiğini belirten Bilgili, ancak…

Gelinen son duruma ilişkin olarak, “Sözleşmeye göre, üst üste 3 kira bedeli ödenmezse, stadyumun belediyeye geri alınması öngörülüyor. Bursaspor, 60 bin TL bedelli kirayı 3 ay ödememek bir yana, 22 aydır ödememiş.” diyor.

Bu durum nedeniyle…

Bilgili, “Yerel yönetimin hesaplarını inceleyen Sayıştay’ın denetçisi, stadyumun belediyeye geçmesini ve kira alacaklarının meclis üyelerinden tahsili yönünde görüş bildirmiş.” bilgisini veriyor.

Üstelik…

Belediyeye, ödenmeyen geriye yönelik 22 ayın yanı sıra, tahsis süresi olan 2044 yılına kadar olan kira bedelleri toplamının da, kendilerinden istendiğini söylüyor.

Bilgili, belediyenin önceki başkan dönemine dayanan kiralamaya ait işleyiş için “Belediyemiz, sözleşmenin uygulanabilmesinin takip ve işleyişi içerisinde olmalıydı.” diyor.
Meclis üyeleri olarak da, başlarına gelen durumu hayretle karşılarken, geriye yönelik 22 ay tutarındaki kira alacağının, kombine bilet alımıyla çözülebilirliğini görülüyor, ancak…

Teftişle…

Kendilerinden, 2044’e kadarki kiralar için alacak çıkarılmasını da, yeni stadyumun belediyeye geçmesi gerektiği görüşünü de, dikkatlere sunuyor.
Bu şok gelişmeyle…
Sayıştaş’ın nezdinde, gerekli itiraz ve savunmaların bildirildiğini de vurgulayan İhsan Bilgili, olumlu sonuç bekliyor.

Aksi durumla…

Mahkeme celbi, ellerinde olacak!

Bursa Büyükşehir Belediyesi de üzerine düşeni yapmaya çalışacaktır, ancak Bursaspor, bu duruma hiç düşürmemeliydi.

Yorum Ekle