Sosyal medya pazarlamasının sırları


Hepimizin de kabul edeceği üzere, sosyal medya üzerinden pazarlama günümüzün en etkili pazarlama araçlarından biri. Bundan birkaç yıl önce bu cümleyi kurduğumuzda, çoğu kişinin anlamadığını, anlayanların ise “olur mu ya?!” dediğine şahit oluyorduk.Televizyon, radyo, gazete varken, Google varken sosyal medyaya kim bakar diye düşünülüyordu. Oysa bugün artık geleneksel medyaya çok büyük alternatif olarak gelen sosyal medya, reklamcılıkta da bir çığır açmış durumda.

Fayda gören kurumların artması da bu alanda yapılan çalışmaların fazlalaşmasına neden oldu. Televizyon, billboard, broşür, radyo, gazete mecralarını kullanan kocaman kocaman markalar da sosyal medyanın gücünden yararlanması gerektiğini anladı.

Sosyal medya, büyük bütçelerle reklam yapma imkanı olmayan Kobiler için de bir ümit haline geldi ve ümitten de öteye geçerek bir çözüm kapısı olarak adlandırıldı.

Ekonomik maliyetlerin yanı sıra, sağlanan faydanın ölçümlenebilir olması da en büyük tercih edilme sebebi haline gelen sosyal medya, artık lüzumsuz paylaşımların yapıldığı bir ortamdan öte reklam aracı olarak kullanılmaya başladı. Hatta lüzumsuz gibi gözüken paylaşımların yapılması bile bir reklam metodu haline geldi.

Bu konuda bir danışman ile çalışmanızı önermekle birlikte, tek başına yapabileceğiniz birçok çalışma olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu çalışmaları yaparken, şu adımları izlemenizde yarar var.

  • Hedef Kitlenizi Arayın

Sosyal ağlar denildiğinde, büyük bir çoğunluğun aklına Twitter ve Facebook gelmekte. Oysa yapılan işe göre, sektörünüze göre daha farklı sosyal medya platformları bulunmaktadır. Bu yüzden sektör ve çalışma alanınıza göre potansiyelinize ulaşabileceğiniz diğer sosyal ağ platformlarını da incelemenizi öneririz.

  • Sosyal Ağların Bir Parçası Olun

Ulaşabileceğiniz tüm sosyal ağlara ulaşın, üye olun ve bu ağların bir parçası olun. Planlamalarınızı doğru yaparak, vermek istediğiniz mesajlarla birlikte bu ağlarda yer almanız, sizi daha güçlü hale getirecektir. Sunum paylaşılan slideshare gibi bir ağda yer almanız da, http://www.academia.edu/ gibi akademik çalışmaların yapıldığı bir siteye üyeliğiniz de, XING veya LINKEDIN gibi sadece iş konuşulan sitelerde bulunmanız da hedef kitlenize daha yakın olmanızı sağlayabilecektir. Ancak, parçası olduğunuz sosyal platformlarda aktif olmanız kazancı getirecektir.

Sahip olduğunuz markanın veya isminizin başkası tarafından kullanılmasını istemiyorsanız, geç kalmayın ve bugünden, elinizden geldiğince tüm sosyal medya platformlarında yerinizi alın, üyeliğinizi oluşturun.

Bu çalışmalar için ayrı bir e-mail adresi kullanmak da doğru bir adım olacaktır.

3- Rakip Analizi

Yol yapabilecek yatırım imkanına sahip değilseniz, sizden önce yapılmış yolu takip edin. O yoldan gidin. Yeni bir strateji oluşturabilecek imkanınız yoksa ve bir danışmanla da çalışamayacaksanız, rakipleriniz sizin danışmanınız olsun. Alanınızda çalışan firmalar neler yapıyor, doğru incelerseniz, Amerika’yı yeniden keşfetmek için çabalamazsanız, hem vakit kaybetmemiş olur, hem de enerjinizi daha yolun başındayken kaybetme riskinden de kurtulursunuz.

4- Yol Haritası Oluşturun

Yapılan her çalışma gibi, sosyal medya pazarlamasının da bir hedefi olmalı. Sadece yer almanız, istediğiniz sonuçları elde edeceğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden bir yol haritanız olmalı ve bu yol haritasına uymalısınız. Kilometre taşları baştan belli olursa, siz de yolda giderken yorulmazsınız ve hedefinize doğru ilerlersiniz.

5- Akıllı Cesaretine Sahip Olun

Temkinli davranmak adına, adım atmamakla, cesurum diyerek akılsız adımlar atmak çoğu kez aynı sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Girişken ve cesur davranırken, hesabınızı da doğru yapmanız, planlar ve ortak akıl çerçevesinde hareket ederek doğru adımları atmak ise başarının yanında iç huzuru da getirecektir. Günlük hayatta nasıl ki zamanı geriye getiremiyorsak, sosyal medyada yaptığımız hataların da çoğu sefer telafisi olmayacağını unutmayalım.

6- Elastik Yaklaşımlar Sergileyin

Başta bir yol haritanız olması sizi bir robot haline getirmesin. Çünkü bazen, başta yaptığınız planlar, yola çıktığınızda uygun olmayabilir. Ben bu planı yapmıştım, o yüzden yolumu değişitrmem demek tatsız sonuçlara sebebiyet verebilir. Hedef kitlenizden gelen geri bildirimler doğrultusunda planınızı revize edebilecek esneklikte olmanız daha doğru olacaktır.

7 – Paylaşımlarınız Portakal Gibi  Olsun

Paylaştığınız içerikler, hedef kitlenize uygun olması durumunda, bunu çevresiyle paylaşacak ve sizin tanıtımınızı üstleneceklerdir. O yüzden insanlara portakal sunun. Herkesin bildiği, sevdiği, tadı güzel bir meyve sunmanız yüzlerin gülümsemesini sağlayacaktır. Keyif alınacak içerik oluşturmanız, sosyal platformlarda dilden dile dolaşmanızı sağlayacaktır.

8- Kendi Sosyal Medya Araçlarınızı Oluşturun

Facebook’tan da, Twitter’dan da, diğer sosyal medya platformlarından da ne kadar yararlanırsanız yararlanın, bu sitelerde bir misafirsiniz. Kontrol sizde değil. Yarın alınacak kararlar neticesinde yaptığınız tüm planlar suya düşebilir, yol haritanız iptal olabilir, altından kalkamayacağınız yükümlülükler sunulabilir, artık arkadaşlarınıza ulaşamayacaksınız şeklinde bir mesajla karşılaşabilir, yüklediğiniz tüm içeriğe ulaşamaz hale gelebilirsiniz. Bu yüzden kendinize ait siteniz, blog sayfanız, hatta hedef kitlenize uygun sosyal medya platformunu kurmakta gecikmeyin. Her zaman için  B planınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

9- Her Zaman İçin Yedekli Çalışın

Sosyal platformlarda paylaştığınız içeriğin bir yedeği bilgisayarınızda ve bulut platformlarda mutlaka bulunmalı. Her hangi bir sorun anında, hesabınıza erişememe, hacklenme, şifreyi unutma vb. durumlarda yedekler elinizde olursa, zorlanmadan aynı içeriği farklı ortamlarda oluşturabilirsiniz. Bulut platformlar için ücretsiz olan Google Drive, Dropbox, Yandex Disk, One Drive gibi çözümler yeterli olacaktır. Yeterli olmaması durumunda Office 365 ile birlikte sunulan limitsiz alan da işlerinizi kolaylaştıracaktır.

10- Ölçümleyin, Raporlayın ve Ders Çıkarın

Yaptığınız çalışmaları her zaman için ölçümleyin. Sadece ölçümlemekle kalmayın, raporlar hazırlayın. Hangi tür paylaşımlar daha etkili, hangi günler ve saatlerde hedef kitleniz daha aktif, rakipleriniz yeni olarak neler yapmış, getirdiği farklılıklar neler ve daha birçok soruyu önce aklınızda daha sonra ise kağıt üzerinde belirleyin. Ardından bilgisayar ortamına aktarın. Bu çalışmaların sonunda ise kendinize ders çıkarın ve bu ders çerçevesinde stratejinizi güçlendirin. Unutmayın ki, her zaman daha iyisi vardır ve büyük potansiyeller çoğu zaman yakınınızda olsa bile fark edemiyor olabilirsiniz…

Yorum Ekle