Soğanlı botanik parkı ile nefes almak istiyoruz


Benim kızçelerde bir paten hevesi aldı başını gidiyor.Bu heveslerini farkeden dayıları, onlara çok güzel paten takımı alarak beni bir dertten kurtarmış oldu.
Tabi bizimkiler havalara uçtu…
Gel gelelim pandemi sürecinde çocukları çok fazla dışarı çıkarmamaya çalışıyoruz. Hali ile bizimkiler evde halıları kaldırıp laminant parkelerin üzerinde eğitimlerine başladılar.
***
Belli bir süre sonra laminant parkeler dar gelmeye başladı bizim kızçelere.
Dışarıda, gerçek bir paten sahasında deneyim yapmanın vakti gelmişti.
Haftasonu, kızçeleri alıp oturduğumuz yere de yakın olan Soğanlı Botanik Parkına gitmiştik.
Gerçekten, Bursa’ya kazandırılan en güzel projelerden biri.
Ancak arabamızı park ederken, otopark alanına arabamızı park etme bedelinin 7 TL olduğunu öğrendim. 22 yıl boyunca ücretsiz olan otopark hizmeti artık ücretliydi.
Bizler alışkınız aslında, günümüzde yol kenarlarından bile otopark ücreti alınıyor maalesef.
***
Evet, ne var bunda son derece normal diyebilirsiniz. Birçok belediye bu şekilde ücret alıyor diyebilirsiniz.
Haklı olabilirsiniz…
Haklı olduğunuzu varsaysam bile, bu dönemde bu haklılığınızın elle tutulur bir tarafı yok.
Ülke olarak Pandemi ile mücadele ediyorken, insanlara otoparkı ücretsiz olan AVM’lere gitmeyin derken, açık havada nefes alabileceğimiz, sosyal mesafemizi rahatlıkla koruyabildiğimiz bir parktan otopark ücreti almak doğru değil.
Koşabileceğimiz, yürüyüş yapabileceğimiz, paten kayabileceğimiz, bisiklete binebileceğimiz, kısaca nefes alabileceğimiz böyle yerleri insanların kullanması için teşvik etmemiz gerekirken, kendimizi güvende hissettiğimiz bu devasa parktan otopark ücreti alıyoruz.
***
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı almakta geçerli nedenleri olabilir. Ama en azından toplum olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu süreçte bu uygulamadan vazgeçilmeli.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ın bu konuda gerekeni yapacağını ümit ediyorum.
Bu uygulama bir kere daha tartışılmaya açılmalı.
Lütfen, güvenli bölgelerde nefes almamızı zorlaştırmayın.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hakan 27 Kasım 2020 07:03 Neden ücret alındığı konusunda kısa bir Bilgi. Otoparkta mangal yakan vatandaş gereksiz otoparkı işgal ediyor. Gerçekten parka dolaşmaya gelen kişiler yer bulamıyor. Otoparkta mangal yapan vatandaşı yasak olmasına rağmen kovamayan belediye gelmesinler diye böyle bir çözüm üretti.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ömer ÇAVUŞOĞLU 18 Kasım 2020 15:14 Bu konuda seni çok haklı buluyorum. Bu yapılan çok yanlış pandemi döneminde rahat bir yürüyüş ve hava almak için tercih edilen en önemli yer burası.En azından bırakın bu ihtiyaç döneminde ücret almayın . Almayın ki insanlar sokak arasında değil ağaçların içinde temiz hava alma ihtiyaçlarını gidersin.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bir Bursalı 15 Kasım 2020 19:56 İnanın artık oturduğumuz bölgelere bile ücretli otopark olmasından korkmuyorum değil...

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Ömer 28 Kasım 2020 17:30 Hakan bey desenize insan oğlu ne yaparsa kendi kendisine yapıyor.Mangalı yakan 10 kişi her zamanki gibi ceremesini çeken 100++ kişi ne diyelim sağlık olsun. Elbette alınan kararların altında herzaman bi neden yatar.Bilgi için teşekkür ederiz.Umarım bu önlem mangal sorununu çözmüş tür gerçekten hiç hoş olmuyordu. Spor yaparken bi yandan insanın iştahını kabartan mangal kokusu ve nefsin imtihanı .....