Sadece 12 adımda takipçilerinizi artırın


Sosyal medyayı kullanmayan artık neredeyse yok gibi... Milyonlarca insan her gün sayısız bilgi paylaşımında bulunuyor.. Bu trende dahil olanların en büyük amacıysa, takipçi sayısını artırmak oluyor.Peki sosyal medyada takipçi sayısı nasıl artar?

İşte sosyal medyada takipçi sayısını artırmanın yolları

1.    Twitter’ın en önemli kuralı, size cevap yazılacak ya da retweetlenecek tweetler yazmak. Sanal dünya insanları esprili insanları daha çok seviyor, yeri geldiğinde kendinizi eleştirmekten de korkmayın.

2.    Facebook’ta herkesin paylaştığı resimleri paylaşmaktan sakının. Bir süre sonra sıkıcı olmayan başlayan bu paylaşımlar nedeniyle, büyük ihtimalle birçok kişi abonelikten çıkmak isteyecektir.

3.    Verilen cevapları hiçbir zaman es geçmeyin, mutlaka cevaplayın. İnsanlar iletişime geçilmeyi severler. Bir belediye başkanı bile olsanız, MSN kullanmaktan ve insanların sizi MSNe eklemesinden kaçınmayın. Zaten sadece işi olanlar yazabilecektir. Ama diğer binlerce insanı rahatlatmış olacaksınız.

4.    Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Facebook’ta, Twitter’da ya da diğer sosyal platformlarda çevreniz ne kadar iyiyse siz de o kadar iyisiniz, güçlüsünüz demektir. Hakaretten, başkalarını karalamaktan, aşağılayıcı ifadeler kullanmaktan uzak durun, gün ola harman döne

5.    Gündemi iyi takip edin, güncel konularda mesajlar verin. Bayram, kandil, Öğretmenler Günü, Diyetisyenler Günü, Hekimler Günü, Gazeteciler Günü, şu an yok ama belki ileride olur Webmasterlar Gününde arkadaşlarınızı yakından hatırlamayı ihmal etmeyin. Ama mesajlarınızın farklı olmasına dikkat edin, bu sizi farklı hale getirecektir.

6.    Beğenmekten kaçınmayın. İnsanlar için yararlı olacağını düşündüğünüz bilgileri retweet etmekten, Beğen’mekten kaçınmyın. Unutmayın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Retweet yaparken veya beğenirken de herkes tarafından bilinen, sıradalanmış ya da doğruluğunun ispatı mümkün olmayan mesajlardan uzak durmaya dikkat edin. Ödül veren bir siteyi ilk duyuran olmanız, promosyonlardan haber vermeniz sizi takip edilir hale getirilecektir. Bu işlemi düzenli olarak yapmaya gayret edin.

7. Hakkınızda yazılanları iyi takip edin. Bunun için, http://www.google.com.tr/alerts?hl=tr adresini kullanabilirsiniz. Sosyal medya dahil nerede sizden bahsedildiyse hemen uyarı e-maili size ulaşacaktır. Bundan sonrası size kalmış, tartışmayı kavgaya dönüştürmeden, saygı sınırları çerçevesinde gereken cevabı verirsiniz veya teşekkür edersiniz.

8. Olur olmaz her şeyin taraftarı olmayın. Faydalı bilgiler alabilme ışıltısı görmezse insanlar sizi takip etmek istemeyecektir. İki dakikda bir tweet atmak size fayda yerine zarar getirecektir.

9. Değerli bilgileri en kısa şekilde vermeye çalışın. Twitterda 140 karakter hakkınız var ama bunun hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Facebook’ta da çok uzun mesajlar paylaşmaktan kaçının. Mutlaka uzun yazılar paylaşacaksanız da, her paragrafa ya da her 2 paragrafa anlatıcı bir başlık verin. Bu okunmasını kolaylaştıracaktır.

10. Twitter’da yeterince takipçiniz olduğuna inandığınızda takipçilerinizi harekete geçirecek sorular sorun. Hep siz konuşmayın, biraz da takipçileriniz konuşsun. Gelen cevapları retweet edin. Örneğin, insan kaynakları yöneticisiyseniz, İş Başvurusunda Sizce Nelere Dikkat Etmeli? Şeklinde bir soru, geniş bir kitleyi harekete geçirecektir.

11. İstikrarı elden bırakmayın. Her gün mü, iki günde bir mi, haftada bir mi buna siz karar verin. Paylaşımlarınızı, ulusal bir gazetede köşe yazıyor ciddiyetiyle yapın. Spam mesajlara dikkat edin. Eğer bir takipçinizden spam mesajı aldığını duyarsanız, bunun sebebini mutlaka araştırın. Sizi sahte bir profil takip ediyor olabilir, vakit kaybetmeden bloklayın.

12. Vatandaş Gazeteci teriminden siz de nasibinizi alın. Bir olayı ilk gören siz olabilirsiniz, bunu hemen paylaşın. Mısır, Tunus gibi yerlerde insanların Twitter ve Facebook kullanarak devrim yapabildiğini unutmayın.

"Bunları yaptığınızda, sanal şöhret de kendiliğinden gelecektir ama zaten o zaman sanal şöhretin de gerçek şöhret gibi geçici olduğu bilincine vararak, şöhretten ziyade insanlara faydalı olmanın, öldükten sonra da hayırlarla anılmanın çok daha büyük kazanımlar sağlayacağını anlamış olacaksınız.

Yorum Ekle