Olimpiyatlı kayak merkezi; Palandöken


Palandöken'e geldiğinizde görmeden dönememeniz gereken pek çok tarihî, doğal ve kültürel güzellik de bulunmakta.Türkiye'de kış turizmi dendiğinde akla ilk gelen adreslerden olan Palandöken Erzurum ilinin merkezine 5 kilometre güneyinde yer almakta. Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden birisi olan Palandöken Dağı 3.125 metre yüksekliğinde olup tektonik dağ grubuna girmekte. Kış mevsiminde bilhassa kuzey yamacında biriken kar miktarı sebebiyle ülkenin en kaliteli ve önde gelen kayak merkezlerinden olan Palandöken aynı zamanda en uzun kayak pistine sahip.

Anadolu'da anlatılan pek çok efsanede kendisine yer bulan bu dağın ismi eşek semeri anlamına gelen "palan’' kelimesi ve "döken' kelimesinin birleşiminden gelmekte. Sadece burada bulunan ve mayıs ayında yetişen Palandökenesis çiçeği de bölgenin sembolik öğelerinden biridir. Tırmanış açısından büyük bir zor olmakla beraber dağın bazı dik yamaçları ve kış mevsiminin bölgede sert geçmesinden dolayı tehlikeli olabilmekte. 2011 senesinde Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Palandöken’in en yüksek noktası Büyük ejder Tepesi ismiyle anılmakta.

Her yıl binlerce turisti ağırlayan Palandöken yılın neredeyse yarısını karlar altında geçirmekte. Kasım ayı sonunda mayıs ayı başına dek karlar altında olan Palandöken, özellikle kış sporları tutkunları için ideal. Erzurum sınırları içinde olduğumuza göre cağ kebabını burada tadına bakmayı ve oltu taşından yapılmış hediyelerden almayı unutmayın.

Palandöken'e ulaşım konusunda birkaç seçeneğiniz bulunmakta. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni Erzurum Havalimanına iniş yaptıktan sonra buradan araç kiralayarak ya da servisler aracılığı ile yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrasında Palandöken'e varmak. Eğer kente şehirlerarası otobüs vasıtasıyla gelecekseniz hemen otogardan indiğinizde Palandöken'e giden halk otobüslerini kullanabilir ya da yine araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca Erzurum'a Erzincan, Malatya ve Kars üzerinden demiryolu hamile ulaşım imkânı bulunmakta. Doğu Ekspresi ve Yeni Doğu Ekspresi aracılığı ile Erzurum'a her gün seferler düzenlenmekte.

Palandöken'de her seviyeye uygun pist bulunmakta. Kayak için her türlü malzemeyi kiralama imkânının bulunduğu kayak merkezinde zorluk seviyelerine göre ayrılmış 22 pist bulunmakta. Bunlar arasında sekiz tanesi kolay, dokuzu orta düzeyde, üç tanesi ise ileri düzeyde pisttir. Merkezde 4 tane de yol pisti bulunmakta. Ayrıca merkezin bir diğer özelliği ise slalom ve snowboard meraklıları için bulunan 28 kilometrelik olirapik pisttir. Ayrıca paintball ve atv yarışı gibi eğlence imkânlarının da bulunduğu kayak merkezinde yer alan otellerde termal su noktaları ve spa hizmeti de sunulmakta. Dolayısıyla burada dağ manzarasına karşı başlayan keyifli bir kahvaltının ardından kayak merkezinde gününüzü geçirdikten sonra termal havuzlarda günün yorgunluğunu atıp gevşeyebilirsiniz.

Palandöken her ne kadar kış sporları ve kayak turizminin en popüler olduğu yerlerden birisi olsa da burada yapabilecekleriniz bununla sınırlı değil. Palandöken'e geldiğinizde görmeden dönememeniz gereken pek çok tarihî, doğal ve kültürel güzellik de bulunmakta.

Kent merkezinde bulunan Yakutiye Medresesi, yapılışı 1310 yılına dek uzanmakta. O dönem Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılan medrese bugün İslami Eserler Müzesi olarak kullanılmakta.

Erzurum ilinin sembolik yapıları arasında kabul edilen Çifte Minareli Medrese, 26 metreyi bulan çini süslemeleri ile hayli ihtişamlı. Medresenin inşası ise 13. yüzyıla dek uzanmaktadır. Alaeddin Keykubat tarafından kızı için yaptırılan medresenin yüksekliği 26 metreye varmakta.

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış olan Aziziye Tabyası amacı Osmanlı ile Ruslar arasındaki savaşta Kars’ın güvenliğini sağlamaktı. Kent tarihinde oldukça önemli yere sahip olan bu yapı hakkında pek çok söylence mevcuttur. Bunlar arasında en meşhur olanı ise Nene Hatun’a aittir. Efsaneye göre Rus askerlerinin tabyadaki nöbetçileri öldürdüğü haberini alan Nene Hatun kucağındaki bebeğini bırakıp elinde satırla tabyaya koşmuştur. Bu hikâyeye istinaden tabyanın önünde bir de heykel bulunmakta.

Erzurum, Kurtuluş Savaşı tarihi ve Cumhuriyet kuruluş yılları sırasında da büyük öneme sahip kentlerden birisidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkmadan evvel burada kaldığı konak şimdilerde eşyaların korunduğu bir müzeye dönüştürülmüş durumda Atatürk Müzesi.  Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü de görmemek olmaz. Türkiye'nin en görkemli şelalelerinden birisi olan Tortum Şelalesi bölgenin doğal güzellikleri arasında yer almakta. 20 metre genişliğinde ve 50 metre yüksekliğinde olan bu heybetli şelale merkeze 35 kilometre uzaklıkta yer alsa da Palandöken'e geldiğinizde mutlaka gezeceğiniz yerlerden biri.

Birbirinden güzel kayak pistleri eşsiz lezzetiyle çağ kebabı sizleri bekliyor…

Yorum Ekle