Oğluma mektup…


Canım oğlum benim,  maalesef sana kısa yazacak kadar uzun zamanım olmadı. Yüce Mevlana’nın dediği gibi anlatacaklarımı aklında tutma. Çünkü  gün olur akıl bu unutur. Kalbinde de tutma, çünkü  gün gelir kalp bu, bir gün durur .Bu yazdıklarımı ruhunla oku ve orda tut. Çünkü ruh bu , o ne unutur  ne de durur.

Ensar ol oğlum. Evet doğru duydun ensar ol. Aynı Mekke’den Medine’ye göçen ilk Müslümanları korumak için  canlarını, mallarını hiçe sayanlar gibi ol. Sana sığınan her kim olursa olsun onu hep koru. Ensar da  korumak , sana sığınana yardım etmek  demek değil mi oğlum zaten? Sana emanet edilen her kim ise gerekiyorsa canın pahasına koru.  Hele ki sana sığınan  çocuksa onları  evladın kabul et, öyle koru.

Dünya çok kötü oğlum. Ama yine de  çok şükür iyi insanlar hala var. Sen de onlardan  biri ol oğlum. Lafın ,sözün bir olsun. Ya konuş ki sonra konuştuğunu yapasın, ya sus ki öğrenesin. Öğrenci ol oğlum, hayatın boyunca öğrenci ol. Öğrenmekten  asla vazgeçme. Bir gün sana okumamanın daha yararlı olacağını söyleyen okumuşları duyabilirsin. Onlara inanma sen, annene  güven , hep  oku. Bak  kitabımızın ilk ayetine “Yaratan Rabbinin adıyla oku” diyor. Bunu mu hiçe sayacaksın yoksa kendini bilmezleri mi?  Okuyarak  bilgiye ulaş ki sen de, çevren de aydınlık olsun. Cehalet karanlıktır oğlum.

Aman ha karanlıklara dalma.

Aydın insan ol oğlum. Hep aydınlıkta yaşa. Zamanı gelince de o aydınlıkta  güzel bir yuva kurmayı  da unutma. Tek bir karın, en az üç çocuğun  olsun inşallah. Çocuklarıma kim bakar diye korkma. Ben varım ya yanında. Ortancaya, ben bakarım mesela.

Yaşamdaki her canlı gibi senin de bir görevin var bu hayatta. Onu bulmaya çalış. Ama onu  uzaklarda  arama. Bil ki o sana umduğundan daha yakında.

Hayat bu oğlum. Gün gelir de fakir olursan, sakın umutsuzluğa kapılma. Ondan da öğreneceğin vardır. Öğren ki fakirlik senin eziyetin değil öğretmenin olsun. Gün gelir  de zengin  olursan ,o zaman da ben kazandım deyip gururlanma. Ondan da bir şey öğren oğlum ama zengin olunca bunu öyle ulu orta asla konuşma. Ayıptır oğlum, sakın yapma.

Oğlum benim.  Canımın parçası. Emanetim benim. Sen büyüyene kadar, doğru bir insan olana kadar ben senin hep  yanındayım hiçbir şeyden   korkma.

Zamanım gelip te vuslata ulaşınca arkamdan da öyle çiçek falan istemem sadece bir fatiha yeter oğlum bana.

Oğlum, geleceğim, soyum seni çok seviyorum , bunu yaşamın boyunca  asla unutma….

Bütün çocukların sevgiyle büyüyeceği bir dünya  umuduyla her zaman ki gibi iletişimde kalın, sevgiyle kalın…

Yorum Ekle