Nilüfer’in çöp aracı, Erdek’te işbaşında!


Marmara’nın turistik sahil ilçelerinden Erdek’te Nilüfer Belediyesi’nin çöp aracını görenler, hem şaşırdılar hem de alkışladılar.Marmara’nın turistik sahil ilçelerinden Erdek’te Nilüfer Belediyesi’nin çöp aracını görenler, hem şaşırdılar hem de alkışladılar.

Erdek’te tatil yapmaktayken…

Kentlimiz Yusuf Özkök, sosyal medya paylaşımıyla “Helal olsun Nilüfer Belediyesi’ne… Helal olsun Turgay Erdem Başkana…” diyordu.

Sözlerinin devamıyla…

Açıklık getirerek, “Erdek’te tatildeyiz. Ocaklar’da sokak çöplerini, Nilüfer Belediyesi’ne ait çöp arabasının topladığına şahit oldum.”

Karşılaştığı durumu anlatırken…

Noktayı koyuyor:

“Duygulandım, komşu desteğine.”

Haliyle…

Merak uyandırıyor.

Cevabi bir paylaşımla anlatılan çöp aracının Nilüfer Belediyesi’ne hizmet veren özel firmanın araçlarından olabileceğini söylüyor.

Özkök de, Bursa’nın plakasını taşıyan hizmet aracındaki bir görevliye sorduğunda, “Bursa’dan, yardıma geldik” yanıtını aldığını vurguluyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’le konuştuğumuzda, “Erdek Belediyesi, çok sayıdaki temizlik aracının arızalı olması bizden destek istedi.” diyor.

Nilüfer Belediyesi’ne temizlik hizmeti veren özel firma ile Erdek Belediyesi arasında iletişim ve koordinasyona aracılık ettiklerini belirtiyor.

Önemsedikleri hususla da…

Erdem, “Bizimle çalışan firmanın, Erdek Belediyesi’ne ekonomik bir bedel karşılığıyla hizmet verebilmesini sağladık.” diye konuşuyor.

Sözü, şu sonuca taşıyor:

"Nilüfer’de aksayan hizmet, belediyesinin cebinden çıkan para yok."

Duruma bakılırsa…

Toplum sağlığı gibi, çok önemli ve temel bir kamusal hizmet için bir başka kamu kurumuyla dayanışma gerçekleştirilmiş oluyor.

Erdek…

Geçen yıla ait nüfusu 33 bin, ancak yaz aylarıyla 100 bini aşan, tatil göçü alan turistik küçük ilçeler arasında bulunuyor.

Yaz aylarında geçerli olmak kaydıyla…

Balıkesir’deki Erdek, Bursa’da Mudanya ve Küçükkumla’nın bağlı olduğu Gemlik gibi turistik belediyelere, dönemsel gelir iyileştirmesi sağlanabilir.

Böyle yerlere ihtiyaç, çünkü başlıca gelirleri; emlak ve çevre temizlik vergileri ile su satışından mümkün olabiliyor.

Marmara Depremi’nden sonra…

Afetten etkilenen illerin bazı belediyelerine, devletin aylık payları, tanımlı dönemle belirli katsayılar üzerinden fazla aktarıldı.

Bursa
’da da, böyle oldu.

Tatil göçü alan turistik belediyelere de, Haziran-Temmuz-Ağustos dönemiyle aynı yöntemle ‘gelir iyileştirmesi’ uygulanması, basit çözüm getiriyor.

Yorum Ekle