Nerede şu başkanlar!


Covid-19 virüsü dünyanın kepengini indirdi. Dünya bir avuç içine sığacak kadar küçükmüş meğer. Bir vuruşta ‘yıkı’lacak kadar kofmuş!Bir virüs bütün gücünü silahlardan alanların bile canına okurmuş!.

Bir akademisyen, yıllar önce ‘kültürel psikoloji’ dersinde bir deney yapar. Sınıf, değişik milletlerden öğrencilerle doludur. Türk, Arap ve Japon öğrencilerine; isimlerini tahtaya yazmalarını rica eder.

Türk, soldan sağa doğru yazar adını...
Arap, sağdan sola...
Japon ise yukarıdan aşağıya...
Hepsi aynı işi yapmıştır, ismini yazmıştır aslında; ama bambaşka biçimlerde...
Farkında değildik bugüne kadar…

Virüs sayesinde şimdilerde anladık ki aynı milletiz, aynı dili konuşuyoruz!

Amma Velakin!

Özellikle son 15 yılda ülkemizde başta İstanbullu 3 kulübün anlı-şanlı başkan ve yöneticileri sırf görev yaptıkları camialara şirin görünmek için ve kulüplerini kollamak-korumak amacıyla adlarını aynı tahtaya aynı dilde yazamadılar!

Bugün bakıyoruz da;  daha düne kadar demeçleriyle ortalığı kasıp kavuran, Anadolu’yu yok sayan, adaleti hep kendilerine yontan o başkanlar yok ortada!

Mesela; Ali Koç, Mustafa Cengiz, Ahmet Nur Çebi

Ya da; göreve geldiği günden beri mağdurları oynayan arabesk kahraman kıvamındaki Ahmet Ağaoğlu maskeli yaptığı basın toplantısı ile kaldı hafızalarda.

Medyadaki kalemşörleri ile Türk futbolunu teslim almışların sus-pus oturduğu bir süreçte mesela Bursaspor Başkanı Mesut Mestan ne yapacak ki?

Sezon boyunca takımı sahada hakemler tarafından doğranırken, feryadını-çığlığını kimseye duyuramayan sevgili başkan ve kurmaylarından ne bekleyebiliriz ki?

Gün gelecek atlatacağız bu kaos dolu süreci…

Fakat önemli nokta; bittikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Futbol da öyle…
Kulüplerimiz de…

Oysa başkan ve yöneticilerin ‘bu bunalımı yönetmek’ gibi çok önemli bir görevi var şu anda…

Merak etmesinler, Avrupa’daki kimi kulüp başkanları gibi “salgınla mücadeleye” milyonlarca Euro’luk destek falan istemiyoruz onlardan. Merhem olsa kulüplerine sürerler!
Sadece vizyon, mesai, moral, umut bekliyoruz.

Her gün kameralar önünde olmalı başkanlar. En azından eskisinden daha çok çıkmalılar toplum karşısına. Öyle “ellerinizi yıkayın, sokağa çıkmayın” nasihatleriyle değil. O bilgiyi tıp uzmanları veriyor…

Futbolu unutturmamaya, taraftarlık ateşini sıcak tutmaya hem de moral vermeye çalışmalılar.
Medyayı haberle beslemeleri lazım…

Çok lazım olacak bu medya onlara.

Yorum Ekle