Neden yıldız çıkmıyor?


Altyapısı ile ünlü Bursaspor’da Vakıfköy gerçekten de verimli mi?Lefter Küçükkandonyadis, Can Bartu, Metin Oktay, Şeref bey, Hakkı Yeten, Cemil Turan,Turgay Şeren, Zeki Rıza Sporel, Oğuz Çetin, Hakan Şükür, Aykut Kocaman, Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Emre Belözoğlu, Cengiz Ünder, Metin Tekin, Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın, Ali Gültiken,Mehmet Özdilek, Tugay Kerirmoğlu, Bülent Korkmaz, Hami Mandıralı, Şenol Güneş, Rüştü Reçber, Hasan Şaş, Nihat Kahveci.

Çok da üst kalite olmayan Türk futbolunda “Geçmişten bugüne Yıldız” olarak söylenebilecek isimlerde ilk akla gelenler bunlar.

Milli takımlarda, şampiyonluk yaşamış takımlarda ve içlerinden bazıları Avrupa’da başarılı ve istikrarlı bir şekilde uzun yıllar görev yapmış futbolcular denince bu isimler akla geliyor.

Başka isimler de belki ilave edilebilir. Bu oyuncuların bir alt seviyesinde isimlerde listelenebilir.

Burada bizi yani Bursasporluları ilgilendiren kısım ise Türk futbolunda damga vurmuş, isim yapmış bu kişilerin arasında neden hiç Bursaspor altyapısında yetişmiş bir isim yok?

Öyle ya Türkiye’de “Altyapı” dendiğinde ilk akla gelen kulüp olan Bursaspor’dan neden bugüne kadar gerçek manada bir yıldız oyuncu yetişmemiş?

Son Trabzonspor maçında bordo mavili takımın altyapı kökenli oyuncuları gördük.

Son maçı geçelim Trabzonspor’un 6 şampiyonluğunda başrollerde Trabzon kökenli futbolcular ve antrenörler hep baş rollerdeydi.

Bursaspor’da ise böyle bir durum maalesef yok.

Biraz sivrilen bazı isimler olsa da onlar da kapağı bir an önce İstanbul’a atmak için yanıp tutuşuyor.

Vakıfköy’de hem oyuncu seçimi, hem de fiziksel ve mental anlamda yetiştirme problemi olduğu çok açık.

Eğer öyle olmasaydı Türk futboluna damga vurmuş onlarca isim arasında Vakıfköy kökenli isimlerde olurdu. 

Tekrar ediyorum burada “Yıldız kriteri” Uzun yıllar kendi kulübüne ve milli takıma istikrar ve başarıyla hizmet etmiş olmaktır. 

Saman alevi gibi parlayan veya 1-2 sene kendini gösteren isimleri yıldız olarak kabul etmememiz mümkün değil.

Tüm bu verilere bakarak Vakıfköy organizasyonumuzun problemli ve yetersiz olduğu çok açık.

Oyuncu yetiştirmede yeterliliği bilinmeyen sadece eski futbolcu diye veya birilerinin kollamasıyla işin başına gelenler yıllardır Vakıfköy’de görev yapıyor. Sonuç da bu!

Bu kadar önemli bir noktada yeterliliği bilinmeyen isimlere görev vermek Bursaspor’a yapılan büyük bir yanlıştır.

Eski futbolculara vefa göstermenin başka yolları bulunmalı.

Vakıfköy var oldundan beri yetersiz bir eğitim verildiği, hatta adam kayrıldığı yönünde yıllardır şikayetler var. 

Kendimi bildiğim bileli bu konuda şikayetler duyarım. Ülkemizin genel probleminin sirayet etmiş olma ihtimali çok şaşırtıcı değil tabii.

Yalnız orada tabi ki iyi niyetle Bursaspor sevgisi ile görev yapan isimler de var. 

Şu an görev yapan Görkem Akbaş ve bizzat tanıdığım bazı profesyoneller iyi niyetle ellerinden geleni yapıyorlar.

Hazır şu an böyle bir ekip görev yaparken orada özellikle organizasyon ve antrenör bazında radikal değişikliklerin yapılması gerekli.

Transfer ücretlerinin bu kadar yükseldiği ve tek kurtuluşun Vakıfköy olduğu gerçeğine dayanarak gerekirse – aslında gerekirse falan değil mutlaka- yabancı antrenörlerle anlaşarak Bursaspor altyapısını yeniden organize etmek gerekiyor.

Oyuncu yetiştirme işini hatır, gönül veya vefa ile hareket ederek değil, bu işin gerçekten piri olanlara teslim etmek gerek.

Yorum Ekle