Ne yapılmalı?


Yönetim Kurulu’nun öncelikli hedefi kadroyu korumak; ancak bazı şeyler bazen mümkün olmuyor. Kafasında Bursaspor’u tamamen bitirmiş bir futbolcudan ne kadar verim alınabilir ki?Lig ve kupa travması sonrası şimdi de iç transfer stresi iyice yoğunlaştı.

Şenol Güneş’ten başlamak gerekiyor. Baskılı bir futbol oynattığı ve basın toplantılarındaki tespitleri ve açıklamaları ile taraftarın gönlüne taht kuran Güneş, maalesef asli görevinde başarısız oldu. Bunu zaten Galatasaray kupa maçı sonrası basın toplantısında kendi de itiraf etti. Şampiyonluk yaşamış bir kulüp için lig 6’ncılığı tartışmasız başarısızlıktır. Şenol Hoca buraya medya önünde futbolu yorumlasın veya federasyonu eleştirsin diye getirilmedi. Şampiyon kulübe yakışır bir derece için buradaydı; ama olmadı. Güneş şimdi Trabzonspor’u çalıştırdığı dönemde yapamadığı bir şekilde “Kadro korunsun yoksa kalmam” diyerek restini çekip gitti. Yukarıda yazdığım performans tablosuna bakarsak, bu özgüveni takdire şayan aslında (!) Böyle bir kadroya sıradan bir antrenör de bu dereceyi elde ettirebilirdi ki yakın geçmişte örnekleri var. Futbol “sonuç” oyunudur. Şenol Güneş’in Bursa’da kalması bu camianın ona bir şans daha vermesi olarak açıklanabilir, onun lütfetmesi değil!  Kısacası giderse de büyük kayıp olarak görmüyorum. Tabii ki yerine gelecek hocanın Bursaspor’un çıtasına uygun bir isim olması şart.

Yönetim Kurulu’nun öncelikli hedefi kadroyu korumak; ancak bazı şeyler bazen mümkün olmuyor. Kafasında Bursaspor’u tamamen bitirmiş bir futbolcudan ne kadar verim alınabilir ki? Kadro evet korunmalı ama bu mümkün gözükmediğine göre en az kayıpla bu süreci atlatıp nokta transferlerle kriz çözülmeli. Burada iş başkan ve yönetimin maharetine kalmış durumda. “Nokta transfer” demek “faydalı olacağı kesin olan” demektir. Öncelikle olmazsa olmaz isim Belluschi’dir. Bu kalitede ve karakterdeki bir oyuncu kesinlikle kaybedilmemeli. Eski partneri, Bursaspor tarihinin en verimli futbolcusu olan Pablo Batalla Çin’de gollerine devam ediyor ve yine formda, hazır Bursa’ya dönmek istiyorken bu fırsat kaçmamalı. Batalla’ya kırgın olan bir kesim olsa da, en az iki maçtan birinde sahneye çıkıp maçı çevirecek olan bücür yine gönülleri fethedecek ve taraftarı havaya sokacaktır. Şampiyon bücür ikinci bir şansı hak ediyor. Onun dışında yeni stadın açılacak olması ile birçok yerli ve yabancı kaliteli futbolcuyu ikna etmek kolay olacaktır. Burada en önemli konu en yüksek yüzde ile doğru isimleri tercih etmektir. Bursaspor camiası, içinde bulunduğumuz bu tarz sıkıntılara alışkındır, antrenmanlıdır. O yüzden öncelikle paniğe gerek yok. Bu dönemde Başkan ve yönetim kuruluna destek olmaktan başka çare de yok. Sürekli negatif söylemler onları da oyundan düşürür ki icranın başında onlar olduğuna göre bu da Bursaspor’a büyük zarar verir. Bekleyip görelim, hatalı adımlarda eleştirimizi tabii ki yapacağız; ancak Bursaspor’un iyiliğini isterken, şu an ellerini ovuşturan “bir kısım” muhalefetle aynı tarz söylemlere girmemek gerekir. 

 

Yorum Ekle