Nasıl bir Başkan?


Bursa.com ile bugünden itibaren sizlere merhaba diyoruz. Bursa, Türkiye ve dünyadaki olaylara Bursalıların gözüyle bakacak olan Bursa.com’da spor tarafı da bizlere emanet. 

Merhaba…

 

Bursa.com ile bugünden itibaren sizlere merhaba diyoruz. Bursa, Türkiye ve dünyadaki olaylara Bursalıların gözüyle bakacak olan Bursa.com’da  spor tarafı da bizlere emanet. Ulusal medya arenasında başarıyla boy gösteren Serkan Yetişmişoğlu, fotoğrafçılık işini adeta sanata dönüştüren ve aynı zamanda başarılı bir muhabir olan Emre Koşak, isabetli öngörü ve fikirleriyle futbolu yorumlayan tribünün abisi Tarkan Öge, ben Tarık Çapçı ileride daha da genişleyecek yazar kadromuzla sizlere tabii ki ağırlıklı olarak Bursaspor’u yorumlayacağız. Başarılı çalışmaları ile tanınan haber editörümüz Adnan Batır da gelişmeleri sizlere aktaracak

KONGRE

Bu yeni mecradaki ilk yazımızın konusu elbette gündemin başrolündeki Bursaspor Kongresi. Beş adaylı olarak başlayan ama hukuki tartışmalar nedeniyle Murat Yanıklar’ın fedakarlık yaparak adaylığını bir başka kongreye ertelemesi ve bugün  Mesut Mestan'ın adaylıktan çekilmesi ile üç adaya düşen kongrede eğer bir çekilme veya birleşme olmaz ise mevcut Başkan Recep Bölükbaşı, Cüneyt Özkan, ve Timur Noyan boy gösterecek. Her adayın destekçileri var. Sosyal medyadaki kişisel hesaplarımızda tercihimizi ifade ediyorum; ama tabii ki köşe yazılarımızda böyle bir yol izlemek basın tarafsızlık ilkesine ters olduğundan mümkün değil.

Ben adayları tek tek ele almak yerine, Bursaspor kulübünün ‘Bence’ nasıl bir başkana ihtiyacı olduğunu yazmak istiyorum.

Bursaspor’un içinde bulunduğu durum herkesin malumu. Geçmişten günümüze alınan ekonomik kararlar neticesinde artan borçlar ve devamı gelmeyen başarı, Bursaspor Kulübü’nün yönetiliş şeklinde köklü değişikliklere ihtiyacı olduğunu net olarak ortaya koyuyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI İÇİN…

Sürdürülebilir başarı, Bursaspor markasını doğru bir şekilde pazarlama stratejileri, modern kulüp yönetimi. Kısacası tamamıyla yeni bir sisteme ihtiyaç olduğu gün gibi ortada. 70’li ve 80’li yıllardaki paralı başkan ve yönetim devirleri artık geçti. Zaten paralı diye göreve itilerek gelenlerin para falan da verdiği yok o ayrı konu. Ne demiştik, sürdürülebilir başarı… İşte bunun için modern bir kulüp anlayışı ve bunun sonucu olarak da doğru ekonomi ile yönetilen Bursaspor’da bu çark dönmeye başladığında sürekli başarı da bu sistemin meyvesi olarak sürekli toplanacaktır. Bunun örnekleri dünyada çok var. Beni en çok etkileyenlerden birini sizinle paylaşmak istiyorum. Bilişim ve internet sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın kurucusu ve CEO’su olan Olympique Lyon Başkanı Jean-Michel Aulas’ın kısa hikayesi; aslında bir kulübün, dolayıyla Bursaspor’un nasıl bir başkana ihtiyacı olduğunu çok iyi anlatıyor. İşte Fransız futbolunun efsane başkanının kısa hikayesi…

BİR BAŞARI HİKAYESİ…

Jean-Michel Aulas 1987 tarihinde, Olympique Lyon kulübünün başına geçer ve kulübünü bir üst lig olan Ligue 1'e çıkarmak için çeşitli yatırımlar yapar. Aulas oldukça hırslı başlar ve istekli projeleri, düşünceleri ile Lyon'u şampiyon yapıp Avrupa takımı olması için tasarlar. Daha sonra kulübün borçlarını temizler. Aulas yirmi yılda kulübün idaresini, finansını yeniden organize ederken, ikinci lig takımını dünyanın en zengin takımlarından biri haline getirmeyi başarır. Aulas'ın liderliği altında, Lyon Ligue 2 şampiyonu olduktan sonra tam 7 kez Ligue 1 şampiyonu olarak Ligue 1 rekoru kırar. Lyon ayrıca Fransa Kupası ve Fransa Lig Kupasını'da kazanırken, bununla beraber tam yedi kez Fransa Süper Kupası'nı müzesine götürü. Aulas'ın liderliğinde Lyon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde on bir kez sahne alırken, kulüp ayrıca 2009/10 sezonunda Avrupa Kupaları tarihinde en başarılı sezonunu geçirerek UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynar. Fransa futbolunda iddialı bir takım kurduktan sonra, Aulas kendine yeni bir taktik üretir ki bunda amacı Ligue 1'in en iyi oyuncularını kendi takımına kazandırmaktır. Ardından bu oyuncularını yurt dışındaki takımlara fahiş fiyatla satmayı planlar. Onun bu farklı karmaşık düşünce yapısı transfer görüşmelerinde işe yarar ve bu oyuncularından bazıları Michael Essien, Mahamadou Diarra, Karim Benzema, Florent Malouda, Éric Abidal, and Tiago Mendesdir. Kulüp ayrıca  OL Groupe adı altında Avrupa Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir.

Tüm bu işleyen çarkın sonucu olarak da 2008 yılının Nisan ayında Business Dergisi, dünün ikinci lig takımı Lyon'u, dünyanın en iyi on üçüncü futbol takımı olarak gösterir..

Adeta bir mucizeye imza atan efsane başkan, başarısını “Kendi iş alanımdaki sistemi aynen kulübe uyguladım ve başarı geldi” şeklinde özetliyor.

İşte mevcut futbol arenasında Bursaspor’un da rekabet edebilmesi ve başarılar kazanabilmesi için bu anlayışa yakın insanlara ihtiyacı var.

Yorum Ekle