Mobbing


Kimse benimle konuşmuyor, ben yokmuşum gibi davranıyor şikayetleri veya yaşanmışlıkları hiç kulağınıza geldi mi? Yüksek ihtimalle cevap evet olacaktır.Dünya’da “mobbing” olarak tanımlanan Türk Dil Kurumunun ‘’ bezdirici ‘’ olarak yorumladığı bu kelimenin en yakın çevirisi, işyerinde psikolojik baskı yani yıldırma politikasıdır. İşyerinde meydana gelen ve alışık olduğumuz anlaşmazlıkların ve tatsızlıkların dışında cereyan eden ve maruz kalınanın psikolojik olarak çöktüğü bu olaya ancak son dönemlerde tanı konabilmiştir. Bir kişiye görev vermemek veya kapasitesinin, eğitim ve bilgi seviyesinin altında görev vermek gibi yaklaşımlar çoğu zaman buna maruz kalan tarafından bile anlaşılamayacak olan bir mobbing yöntemidir.

Güzel olmak, yakışıklı olmak, zeki olmak, iyi eğitim almış olmak, parlak bir kimliğe sahip olmak gibi yetkinlikler diğer çalışan veya yöneticiler tarafından tehdit olarak algılandığından mobbinge maruz kalmak için geçerli sebepler olacaktır. Çalışanı bunaltma, korkutma ve tehdit gibi taktiklerle istifaya zorlamaya çalışmak tipik göstergeleridir. Tüm bunlara maruz kalan kişi bu olumsuz süreçte kendisine olan güvenini kaybeder, motivasyonu düşer, işyerine uyum sağlayamadığı için kendisini suçlamaya başlar, ağlama nöbetleri geçirebildiği gibi çeşitli cilt hastalıkları da geçirebilir.

Çok daha iyi eğitimli ve daha yetkin bir ekip üyesinin işe alındığını düşünelim. Bu kişiden siz de pozitif bir elektrik alamadınız ve bu nedenle biraz mesafeli davranmaya başladınız. Sohbet etmediniz, yemeğe çıkmadınız, grubunuza dahil etmediniz yani o yokmuş gibi davrandınız. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi diğer ekip üyeleri ile birlikte onun hakkında da dedikodu yapmaya başladınız. Aslında farkında olarak veya olmayarak infaz grubuna girmiş

Mobbing sadece üstün ast a tacizi değildir. Bazen astların müdürünü yıldırmak için mobbing uyguladıklarını da görebiliyoruz. Verilen görevi zamanında yerine getirmemek, hatalı iş çıkartmak ve müdürün başarısızlığı için ellerinden geleni yapmak verilebilecek en belirgin Dünyada bile ispatı zor olan bu ofis içi psikolojik şiddet vakaları için son yıllarda dünya genelinde ve ülkemizde bazı sevindirici yasal düzenlemeler yapıldığını görüyoruz. Ülkemizde 2012 yılında yapılan yasal düzenlemelerle birlikte mobbing’e maruz kalan kişilerin dava açabilmesi ve tazminat talep edebilmelerinin yolu açılmıştır. Mobbing kanıtlanması kolay olmayan bir işkencedir. Bu nedenle tavsiyem öncelikle maruz kalınanın durumdan emin olunduktan sonra işletme yöneticileri veya en tepedekiler ile konu hakkında görüşülmesi öncelikli olmalıdır. Mobbing olduğu düşünülen tüm davranışlar kanıtlanmaya çalışılmalıdır. Örneğin mailler, sms ve yaşanılan olaylar not alınmalı hatta saklanmalı ve bu duruma maruz kalındığının diğer iş arkadaşları tarafından da görünmesi sağlanmalıdır. Ne kadar çok kanıt toplanırsa davanın daha hızlı sonuçlanması sağlanmış olur.

Çalışma hayatınız boyunca bu durumla muhatap kalmamanız diliyorum.

Sevgiyle kalın…

Yorum Ekle