Minibüsçüler, BESOB’a tepkili!


Minibüsçüler, BESOB’a tepkili!Ücret zammı yapan minibüsçüler, “Yetki Büyükşehir’de!” diyen ‘esnaf odaları birliği’ne tepki gösteriyor.
Yeni ücret zammını uygulamaya başlayan ve bu nedenle de cezai işlemlerle karşılaşan Bursa Minibüsçüler Odası, çifte abluka altında kaldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sert bir tepkiyle “Kanunsuz iş yapıyorlar” derken, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak da, “Yetki, Büyükşehir’e ait.” diye teyit ediyordu.
Bursa Minibüsçüler Odası Başkanı Rafet Burgaz, özellikle Tak’ın sözlerine hayli tepkiliydi ve esnaf odaların birliği adına, böyle bir açıklamayı hiç beklemiyordu.
Bursa.com’da, b sütunlardan Bursa kamuoyuna taşınan açıklamalar karşısında, haklılıklarını tekrar vurgulayan Burgaz, Tak’a da öfkeliydi.

Burgaz, “Zam teklifimizi BESOB’a sunduk ve onaylandı.” diyordu ve böyle ötesinde, hayret içerisinde kaldığını belirterek, “Şimdi de, bizi kanunsuzlukla suçluyorlar.” diyor.

BESOB Başkanı Arif Tak’a seslenerek…

“Ulaşıma zamda madem Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkili, üst kararını beklemeden, araç başına bizden 23 TL alıp ve bizden mühürü isteyip, yeni tarife belgelerini neden hazırlattınız ve dağıttınız?”

Gürsu ve Kestel’in minibüsçü esnaf odalarının da tepkili olduklarını belirterek, “Dile getirdiğim eleştiri ve açıklamalar, bu 2 ilçemiz adına da geçerlidir.” diyor.

Burgaz, uygulama esasları açısından uyguladıkları zammın arkasında dururken, “Biz, esnafımız için varız. Esnafımız, ne derse o olur.” ifadesini de kullanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, üstelik kendi ulaşım hizmet ücretlerine 2 kez indirim yaparken, minibüsçülerin 50 kuruş zam teklifine tepki gösteriyor.

Zamı ücrete tepki gösteren kentliler arasından, Alo 153 Zabıta’ya ihbarlar gelirken, ilgili esnaf odasının gıyabında, minibüsçü esnafının kendi tutumu izlemeye alındı.

Şimdi, gözler UKOME’de!
En kötü ihtimal, fiilen yapılan 50 kuruş zam, henüz teklif aşamasında kabul edilerek, 25 kuruşa çekilerek onaylanacak, ancak…

Minibüsçülerin kendi başına hareket etmeleri, bir eylem kabul edilebilecek ve tepkisel olarak, yeni zam teklifi, tümden ret edilecek

Yorum Ekle