Minibüs zammına, ‘sağduyu’ indirimi!


Bursa’da minibüsçülerin bir hafta önce başlattığı zam, belediyenin bugünkü kararıyla aşağıya çekiliyor.Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, Bursa Minibüsçüler Odası Başkanı Rafet Burgaz’la bir araya gelmesi, aradaki buzları eritti.

Aslında…

Minibüsle yolcu taşıma ücretlerine zam, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığındaki Bursa Ulaşım Koordinasyon Kurulu’nun (UKOME) bu ay gündemindeydi.

Zaten…

Epeydir, talep masadaydı.

Ne olduysa…

Bursa Minibüsçüler Odası ise, 50 kuruş zammı geçen hafta başlatmış, ancak Başkan Aktaş, bu gelişmeyi tepkiyle karşılamıştı.

Yerel yönetim, kendi toplu ulaşım hizmetlerinde çifte indirime gidilirken, karşılaşılan duruma, müdahil denetimle karşılık verilmişti.

Bursa Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak’ın, “Zamda, Büyükşehir yetkili!” açıklamasını da, ilk aktarmıştık.

Önceki gün…

Başkan Aktaş, hem Burgaz hem de Gürsu ve Kestel’in esnaf odası başkanlarıyla bir araya geldi ve önemli bir zaman ayırdı.

Burgaz, UKOME’de zammın 25 kuruşla sınırlandırılmak istenmesine, esnafın bizzat kendisinin ne söyleyeceğini de önemsiyordu.

Bursa Minibüsçüler Odası, BESOB’un belediyeden nihai karar beklenmeden, yeni tarifelerin dağıtımını yaptırdığı ve zammın başlamasına neden olduğu gerekçesiyle kendisi de meseleye sağduyulu yaklaşmaya gayret etti.

Aktaş, bundan sonraki süreç ve yeni döneminde yakın diyalog olacağını, sorun ve taleplerin yakından takipçisi olacağını, görüşmeye taşıdı.

Bu davet, çözüme giden yolun dönüm noktası oldu ve dün de  Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, durak başkanlarıyla meseleyi ele aldı.

Yıl içerisinde 2 kez zam talebi ret edilen minibüsçüler adına, özellikle yerel seçim döneminde siyasi araç durumuna gelmemek için olumlu düşünce eğilimi gelişti.
Bugün…

UKOME’nin aylık olağan toplantısı, Yılmaz’ın başkanlığında yapılacak ve minibüse zammı, 25 kuruş olarak karara bağlanacak.

Böylelikle…

Yeni zamlı ücretlendirmeler, önümüzdeki hafta itibariyle yetişkinlerde 3 TL’den 2.75 TL’ye ve indirimlli 2.50 TL’den 2.25 TL’ye çekilmiş olacak.

Gelinen bu son durum, araya bayram tatilinin girmesi de değerlendirilerek, minibüsçü esnafa doğrudan anlatılmaya devam edilecek.

Başkan Aktaş’ın, esnaf örgütüne dayatmacı, katı davranışta bulunmaması ve kapısını açması, esnaf örgütünün de meseleye asıl doğru için sağduyulu bakmasıyla sonuca varıldı.

Yorum Ekle