Milli seferberlikte Bursa örnek, ancak sosyal medya; art niyetli dolu!


Virüs salgını nedeniyle Bursa’da örnek kamusal ve sivil duyarlılık var, ancak sosyal medyada bir o kadar da, bilgi kirliliği yaşanıyor.Virüs salgını nedeniyle...

Bursa’da kamusal ve sivil örnek duyarlılık, kentsel hijyen koşulları var, ancak sosyal medyada bir o kadar da, art niyetli bilgi kirliliği yaşanıyor.

Koronavirüs
e karşı, öncelikle…

Belediyeler, üzerine düşeni yapıyor.

Yapılanları görmezden gelen akıl tutulması, kasıt ve panik etme düşüncesi, sosyal medyayı ‘kumanda’ kullanmaya çalışanları görüyoruz.

Bursa Büyükşehir ile Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyeleri, milli seferberliğin birincil gereğini yerine getiriyorlar.

Sosyal medya aracılığıyla da…

Yapılanları anlatıyorlar.

Talep halinde…

Ayrıca mahalline, müdahale de ediyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın neler yaptığını hiç görmeyerek,  CHP’li büyükşehirlerle siyasi kıyas algısına girenleri görüyoruz.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın, kurumun tüm temizlik ekiplerine teşekkür için ‘Çöpçüler Kralı’ filminin müziğiyle klibini izledik.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın, kendi cep telefonuna iletilen bir taleple ilaçlama ekiplerini bir bölgeye ayrıca seferber ettiğini ve fotoğraflarını da, bildirimi yapan vatandaşa ilettiğini duyduk.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in, muhtarlıklara varıncaya kadar ilaçlama çalışmalarına, sosyal çalışmalara kendisinin de önemini gördük.

Zabıtalar, görevleri başında!

Bursa…

Daima, örnek olmuştur.

Bursa Erzurum Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Ömeroğulları, 50 bin adet nizami hijyen maskesini temin ederek, dağıtımını sağladı.

Bursa İl Müftüsü İzani Turan’dan, hükümetin genelgesinden çok önce Bursa’daki din görevlileri arasında bağış toplanmaya başlandığını öğrendik.

Turan, Bursa’nın il genelindeki tüm din görevlilerinin, sosyal destek elini uzatmak için mahallerinde görev yaptıklarını da söylüyordu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, sağlık çalışması gereği için Tıp Fakültesi’ndeki tıbbi seferberliği çoktan başlatmıştı.

Kılavuz, Veteriner Fakültesi’nden üretimle elde edilen 30 bin yumurtanın, sosyal destek için hibe edildiğini de duyurdu.

İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger'in yönetiminde, kurumsal olarak olağanüstü gayret ve çalışma içerisinde farklı seferberlik sorumluluğu ve katkısı içerisinde bulunuyor.

Okul aracılığıyla...

Resmi ve özel sektöre, dezenfektan üretimi sağlanırken, maske üretimi de gündeme alınmıştı.

…Ve!

Bursa için…

Yüzlerce vaka, onlarca vefat ve tıbbi çaresizlikten söz edenlerin sosyal medyadaki yanlış bilgi ve yanılgıları da, ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı’nın illere göre verileri açıklamasıyla da, ‘Bursa’nın iyi durumda olduğu’ da, gözler önüne serildi. 

Bursa İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Halim Ömer Kaşıkçı,  artık devletle koordineli özel kurumlarla beraber, sağlık hizmetleri için gözünü kırpmıyor.

Sağlık kuruluşlarından aile sağlığı merkezlerine kadar, temel ihtiyaçların temin ve kullanımı için gereği yerine getiriliyor.

Şu dönemde...

Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da, devletin milli seferberlik ana politika ve uygulamalarının yürütülmesi açısından, gözünü kırpmayanlardan...
    

Yorum Ekle