MİGREN: BAŞIMIZIN DERDİ


MİGREN: BAŞIMIZIN DERDİToplumun büyük bir kesimi bu baş derdi ağrıyı bilir. Çeken bilir derler ya tam da öyle bir sıkıntıdır. Beklenmedik bir zamanda ortaya çıkar ve hayatı dar eder başınıza.
Nedir migren?
Tam bir tanım yapmak zor bile olsa, başın belirli bir bölümünde meydana gelen, kusma, ışık duyarlılığı ve ışık çakmaları ile devam eden baş ağrısı olarak tanımlanabilir.
Tipleri var mıdır?
1. Aurasız migren: Migren hastalarının %85'inde görülen tiptir. 4 – 72 saat süresince atak devam eder. Mide bulantısı ve fotofobi eşlik eder.
2. Auralı migren: Nörolojik semptomlarla birlikte görülür. Mide bulantısı ve fotofobi de eşlik eder.
3. Oftalmoplejik migren
4. Retinal migren
5. Sınıflandıralamayan migren
Migren tanısı nasıl yapılır? Belirtileri nelerdir?
1. 4 – 72 saat süreyle kalıcı ağrı olması
2. Tek taraflı olan baş ağrısı
3. Zonklama şeklinde baş ağrısı
4. Bulantı – kusma
5. Fotofobi (ışık fobisi) ve fonofobi (ses fobisi)
Kronik migren için 15 günden fazla ağrının devam etmesi halinde kronik tanısı alabilir. Baş ağrısı nedeni olarak başka hastalık bulunmaması ayırıcı tanı için önemlidir.
Migren tedavisinde ilaç kullanmanın yanı sıra yaşam düzenine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle migren hastaları uyku düzenlerine dikkat etmeli ve hayatlarındaki stresi azaltma yoluna gitmelidirler. Düzenli olarak spor yapmaları da tavsiye edilmektedir. Öte yandan beslenme ve beslenme düzeninin önemi büyüktür.
Tıbbi beslenme tedavisi ve önemi
Besinlerdeki bazı bileşenler baş ağrısına neden olabilmektedir. Bunlardan; tiramin, feniletilamin, seratonin, vazoaktif aminler, alkol, flavonoid, kafein, bakır sayılabilir. Ayrıca yiyeceklere sonradan eklenen; monosodyum glutamat (MSG), gıda boyaları, gıda aroma vericileri, meyan kökü ekstresi, aspartam gibi öğeler ağrıyı tetikleyebilir.
Açlık ve Migren
Açlık beyni doğudan etkileyen bir durumdur. Beyin glikozsuz kaldığı zaman damarlarda vazodilasyon olur ve migrenle ilişkilendirilir. Migrenli bireylerde açlık durumu ile atağın geçirilme ihtimali %60 artar. Öğün atlamak, uzun süre aç kalmak hipoglisemiye neden olur bu da migreni tetikler.
Gece geç uyuyup sabah geç kalkan bireylerde de bu durum görülebilir ve atak oluşabilir. Bu nedenle en az 3 ana öğün tüketilmeli ve uzun süreli açlık durumundan kaçınılmalıdır. Açlık hissedilmeye başlamadan ara öğünle pekiştirilmelidir.
Migreni tetikleyen besinler
Fermente ürünler (peynir, kefir, turşu, sirke gibi), alkol ürünleri (özellikle kırmızı şarap), mayalı ürünler, kafein, yulaf unu, çikolata, kakao, hızlı bir şekilde soğuk içeceklerin tüketilmesi (dondurma ve maden suları gibi) bakırdan zengin olarak tanımlanan organ etleri, sakatatlar olarak sayabiliriz. Diyetteki yağ migrenli hastalar için önemlidir. Diyette çoklu doymamış yağ asitleri eklenmelidir.
Önerilerimiz ne olabilir?
1. Uzun süre aç kalınmamalı. Öğünler arası 2-3 saat olmalı.
2. Yüksek miktarda şekerli, beyaz unla yapılmış yiyeceklerden kaçınılmalı zira kan şekerinin ani yükselip- düşmesi istenilen bir durum değildir.
3. Hipogliseminin önlenmesi için kompleks karbonhidrat ve proteinler tüketilmeli,
4. Diyette posa miktarının artırılmalı, Sebze ve meyve tüketimi sağlanmalı,
5. Hazır, işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınılmalı,
6. Peynir, bira, şarap, fermente et (sucuk gibi), deniz ürünleri, kafein, çikolata, kakao, fermente süt ürünleri, dondurma tüketilirken dikkatli olunmalı,
7. Magnezyum minerali eksikliğine bağlı oluşabilecek ataklarda magnezyum içeren besinler tüketilmeli ve kan Mg seviyesi kontrol edilmelidir. Badem, ceviz, muz, kuru baklagiller magnezyumdan zengin besinlerdir.

Yorum Ekle