Mestanlı Daima Kalbimde Projesi


Yaşanan ekonomik sıkıntılar, zorunlu göçler dağıtmış herkesi bir başka yere. İnsanlar ayrı düşmüş sevdiklerinden, akrabalarından, arkadaşlarından…Şehirler vardır insanların hayatlarında, oraya uğramazsa edemez bir türlü.

Kendinden bir şeyler bulur o şehirlerde…

Kimi aşklarını, kimi benliğini, kimi çocukluğunu...

Kendimi bulduğum şehirlerden biridir Mestanlı.

O nedenle bir şiir ile başlamak isterim bu yazıma.

***

Mestanlı daima kalbimde...

Hayata ilk gözlerimi açtığım kasaba,

İlk ağlayışım, hıçkıra hıçkıra.

İlk defa anamın beni kucağına alışı,

Bubamın mutluluk gözyaşı...

Ondandır mıdır her sokağında huzur buluşumMestanlı?

 Mestanlı Daima Kalbimde Projesi;

Yaşanan ekonomik sıkıntılar, zorunlu göçler dağıtmış herkesi bir başka yere. İnsanlar ayrı düşmüş sevdiklerinden, akrabalarından, arkadaşlarından…

Bursa’da faaliyet gösteren Mestanlı ve Yöresi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Öztürk’ün; Yıllar sonra doğduğumuz topraklarda buluşalım önerisi ile ve dönemin Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah’ın desteği ile bu proje hayata geçer.  Ve yine dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ninve ekibinin, ekibin başında bulunan Rıfat Yolu’nun bu projede emeği büyüktür.

Mestanlı’lı iş insanı Ertan Ahmed’i unutmamak lazım elbet. Ve sonrasında gelen belediye başkanları Akif Akif, Sunay Hasan ve şimdiki belediye başkanımız İlknur Kazım hep sahip çıkmışlardır bu birlikteliliğe.

Dünyanın farklı yerlerinde bulunan Mestanlılılar, bu proje ile beraber Temmuz’un son haftasına doğru döner memleketlerine. Yıl içerisinde zaten herkes farklı zamanlarda imkanları doğrultusunda memleketlerine uğruyor. Ancak; Mestanlı Belediyesi ve Bursa Mestanlı ve Yöresi Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin yıllar önce hayata geçirdiği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği bu proje ile herkesin aynı anda Mestanlı’da olması istenmiş. Yeniden eski günlerde ki gibi…

Dayanışmanın, özlemin, birlik ve beraberliğin bu topraklarda en azından bir hafta hep birlikte yaşanması istenmiş. Bir şölen havasında, bir panayır havasında…

Geçen yılı saymazsak eğer, dördüncü defa katılıyorum bu şölenlere. Bu yıl etkinliklerin son akşamına yetişmiş olsam da Demet Akalın konserine yetişebildik. İki yıl önce ki etkinliklerde Bulgaristan’ın en popüler sanatçısı olan Azis’in konseri vardı. Bu yılPandemiye rağmen Demet Akalın konseri, o stattaki en kalabalık konserdi bence. Yöre insanının Türkiye’den gelen sanatçılara ilgisinin daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

STK ve Yerel yönetimlerin birlikteliğinden doğan ve her yıl coşkusu artarak devam eden bu projede emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Seneye tekrar Mestanlı’da görüşmek üzere efendim.

 

 

 

 

Yorum Ekle