Lodos beni hep vurur...


Lodos beni hep vurur...Eskiden Bursa'da lodos esti mi sanki kıyamet kopardı.
Dev çınarların çıkarttığı o sesle birlikte yer yerinden oynardı.
Eski ahşap evler havalanıp uçacak gibi olurdu.
Damların kiremitleri uçmasın diye taşlar dizilirdi.
Çatılar uçardı. Bursa'nın yerel gazeteleri klasik başlıklarını kullanırlardı.
'Lodos vurdu', 'çatılar uçtu' vs.
Ben de bu habere istinaden lodoslu havalarda yorganın içine sinerdim.
Lodos beni vurmasın diye.
 Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü değerli hocalarından Doç.Dr.Efsun Dindar ve pırıl pırıl öğrencileri üç ay önce, program hazırlıkları kapsamında beni de ziyaret ettiler.
'Madem ki çevre ile ilgili çok yazı yazıyorsunuz gelin konuşmacı olun, bu arada sponsor olarak da destek verin' dediler.
Sponsorluğu duyunca 'yok kalsın dedim', 'hayır' dediler, siz organize sanayi bölgesine endüstriyel arıtma yapmışsınız, lütfen.'
Neyse uzatmayayım lodos beni bu kez konuşmacı sponsor olarak vurdu.
Konu başlığını da verdiler 'küresel ısınmadaki etkenler ve yenilenebilir enerji teknolojileri.' Hazırlanırsınız dediler. Günler öncesinden başladım, hazırlıklar yapıldı, notlar tutuldu, pek çok kez konuşmacı olduğum için de tecrübeliyim.
Derken gün geldi çattı konuşmanın yapılacağı salona girdim. Benim sırama daha yarım saat var ve bu arada bir hanımefendi kürsüde konuşmasını yapıyor. Müthiş. Benim haftalardır hazırlandığım konuyu bir anlatıyor, bir anlatıyor. Bilimsel olarak slaytlar ile gösteriyor. Yanımda oturan kişiye sordum 'kim bu hanımefendi?' dedi ki Prof.Dr.Güray Salihoğlu.Konuşmacının kim olduğunu öğrenince ben tutuştum, bir profesörün yanında ahkâm kesmek. Bir anda salondaki havalandırma bana lodos gibi gelmeye başladı.Bir o yana bir bu yana… Hemen hazırladığım kağıtları cebime yerleştirdim. 'Acaba kaçsam mı' diye içimden geçirmedim de değil.
Neyse, bir cesaret gençlere arıtmayı nasıl yaptığımızı anlattım, arıtma teknolojilerini ve NOSAB'ın sistemini anlattım.
Çevreyi kirleten unsurlardan birinin de sanayiciler, çevreci sanayiciler olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu arada NOSAB'da çevreyi kirleten unsurların, her birinin ne şekilde arıtıldığını teknik çizimleri ile gösterdim.Tabii ki bu yazdıklarımı da onlar ile paylaştım.
Genç öğrencileri kutluyorum, Lodos 19 adlı sempozyumda emeği geçen her insanı kutluyorum.
Onlardan söz aldım, NOSAB'ın arıtmasını hiç ziyaret etmemişler.
Değerli hocaları Doç.Dr.Kamil Salihoğlu ile birlikte gelecekler.
Evet, lodos beni vurdu ama artık eski lodoslar yok.
Neticede lodos beni hep vurur.
Olsa da yine vursa.

Yorum Ekle