LGS ve tercih süreci


Ülkemizde LGS sonuçlarının açıklanması ile birlikte bugün itibariyle tercih süreci başlamış bulunmaktadır.



Tercih sürecini değerlendirmeden önce çocuklarımızın dünyada öğrenmeye ve motivasyona odaklanan bir yapıda olduklarını burada belirtmek istiyorum. Modern eğitim ve sınav sistemlerini çok kısa sürede özümseyen bir yapıya sahipler. Bu kadar hızlı değişen sınav sistemleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan farklı soru tipindeki sınav formatına olumlu reaksiyon göstermelerini takdirle karşılıyorum. Sınav sonrasında oluşabilecek hedef ve tercih kaygılarını ise iyi bir rehberlik süreci ile aşabileceklerini düşünmekteyim.

Ülkemizde nitelikli okul olarak tabir edilen %10’luk dilim içerisinde kalan lise düzeyindeki okullarımıza yaklaşık 120.000 öğrencinin yerleşebileceğini istatistiksel olarak bilmekteyiz. Bu 120-130 binlik bandın dışında kalan öğrencilerimiz yerel okullar ile birlikte ikametgah adresleri, not ortalamaları, devamlılık ve devamsızlık durumları ve yaş koşulları dikkate alınarak nitelikli okullar dışında Anadolu lisesi, Meslek Lisesi ve İmam Hatip lisesi tercihlerinde bulunacaklardır. Bu okulların dışında proje niteliğindeki gelişim gösteren okul tercihleri de seçenekleri arasında yer alacaktır.

LGS tercih sürecini şekillendirirken  5 seçimli farklı tercihleri yaparken uzman bir rehberden yardım almanızı ısrarla tavsiye etmekteyim. Bursa geneli içerisindeki nitelikli okulları değerlendirirken, proje niteliğindeki Anadolu lisesi ve İmam hatip liselerini de ön plan tutmanızı önermekteyim. Komşu okul tercihlerinde farklı ilçelerdeki fen liselerini ve komşu illerde belirli bir ekolü temsil eden liseleri de inceleme altına alabilirsiniz. Burada barınma konaklama ve pansiyon koşullarının da ön plana çıktığını belirtmemiz gerekmektedir.

LGS tercihlerinde veliler için en önemli uyarılarımın başında şu hususlar gelmektedir. Özellikle okul tercihlerini yaparken aslında klasik bir lise seçimi yapılmamakla beraber çocuğun gelecekte meslek seçimi için yöneleceği en önemli seçim noktasının yapıldığı unutulmamalıdır. Tercih sistemi adrese dayalı seçimlerde zorunluluk oluşturuyor olsa da gelecek için verilecek bu önemli karar noktasında çocuğunuzun akademik ve farklı konulardaki yeteneklerinin göz önünde bulundurularak seçimlerin yapılması gerekmektedir. Bölgeler arasında yerel olarak okul düzeylerinde farklılıklar meydana gelebilecektir.

Lise yıllarında elde edilen sosyal kültürel ve akademik kazanımlar, gencimizin gelecekte alacağı yükseköğretimdeki akademik ve beşeri alanlardaki başarısını ciddi olarak etkilemektedir. Sistem içerisinde özel fen ve Anadolu liselerini bunula beraber özel kolej tercihlerini yapacak olan veli ve öğrencilerimizin bu seçimlerinde çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle mesleki eğitime yatkın tematik liseler gelecekte ülke geneli için istihdam da karşılı olan örnek olarak inovasyon ve sivil havacılık liseleri, yazılım,veri madenciliği, kodlama  gibi bölümleri içinde barındıran okulların  tercih noktasında ön planda tutulabilme önceliği olmalıdır.

Tercih edilecek özel okullar için kurum kültürünün oluşmuş olması ile beraber velilerimizin özellikle fiyat politikalarında yaşanan dalgalanmalara ve okulun akademik anlamda eğitim veren kadronun istikrarlı ve devamlılığı olmasını ön planda tutmalıdır. Okulların markalarına ve sundukları vaatleri realite içerisinde değerlendirerek karar vermeleri gerekmektedir. Oysa ki bir okulla kayıt görüşmesine gittiğinizde yıl içerisinde yapılacak faaliyetlerle ilgili toz pembe bir tablo çizilecek ve kimse yoğurdum ekşi demeyecektir.

Özel okulların yeniliklere karşı gösterdiği ilgi ile beraber, finansal yeterlilikleri, eğitim kadrolarında göstermiş oldukları seçicilik ve kazanımların doğrudan öğrencinin başarısını etkileyen en önemli done olacaktır. Lise öğrenimine başlayacak tüm öğrencilerime şimdiden hayırlı uğurlu olsun dileyerek, eğitimle ilgili özellikle tercih rehberliği ve 21 yy. kazanımları konusundaki bilgi paylaşımlarına devam edeceğim.

Yorum Ekle