Kuş gibi…


“Uçtu uçtu kuş uçtu” oyununu hatırlarsınız değil mi? Mutlaka hepiniz küçükken oynamışsınızdır.Hani çocukları eğlendirmek için  oynanan onlara hayal kurdurabilmek,arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirebilmek,en önemlisi de  uçabilen ve uçamayan canlıları ayırt edebilmelerini  sağlayan o  oyundan bahsediyorum.

Mesela uçtu uçtu kuş uçtu diyen oyunu kazanır ama  uçtu uçtu insan uçtu diyen  oyunu kaybederdi. Çünkü insan bu,  kanatları yok ki.Uçamaz.Ama  ayakları var, bu yüzden  yere sağlam basa basa yürür , hatta bazen de koşar .

Ayrıca kuşlardan  tek farkı bunlar da değildir.İnsan işte ;düşünür,konuşur,ağlar ,merak eder,güler hatta bazen kahkaha da atar.İnsan bu ; umutları vardır,hayalleri vardır,sevdikleri vardır sadece bu da değil.Ayrıca  merak edenleri,haber alamayınca panikleyenleri de vardır.Ama en önemlisi ona ulaşamayınca çıldıran,hayata küsen ,dünyayı yerinden oynatan anaları vardır.

Karanlık olunca dışarısı tehlikeli olur diye dışarı çıkmaya izin vermeyen endişeli babaları da vardır. Çocuklarına güvenirlerde çevreye güvenemezler.

İşte tam da bu noktada biz de kuşlarda benzeriz.Yüreğimiz en küçük bir sıkıntıda onların kalbi gibi pıt pıt atar.Biz de aynı kuşlar gibi güvende olmak isteriz.Bizde kuşlar gibi özgür olmak,dolaşmak,dolaştıktan sonra yuvamızda güven içinde yaşamak  isteriz.

Bizim yuvamız kuşlar gibi  bir çatının üstündeki baca kenarı değildir .Yuvamız vatanımızdır,şehrimizdir,semtimizdir,sokağımızdır,evimizdir.Bizim özgürlük alanımız kuşlar gibi gökyüzü değil,yer yüzüdür.

Kızılay’ın tam ortasında  Güvenpark’ta kuşlara yem atmak, Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nde tramvaya binmek varken durduk yere  ölmek niye.Lanet olası terör,lanet olası bombalar…

Kuş gibi yaşar olduk hepimiz aynı kuş gibi.Yüreğimiz ağzımızda.Her patlayan bomba sonrası “iyiyiz” ,diye açılan telefonlar,”güvendeyiz”  diye paylaşılan facebook mesajları. Burada bir yanlış var.Aslında biz iyi değiliz. Kuş gibi ürkeğiz.

Güven ne demek diye sormuşlar; hissettiğinde onu anlarsın diye cevap vermiş bilge.

Hepimizin  kendini güveni hissedebilmesi dileğiyle…

İletişimde kalın,sevgiyle kalın …

Yorum Ekle