Kültürpakımıza kıymayın!


Sayın Recep Altepe, Sayın Fatma Durmaz Yılbirlik, Bursamızın en değerli yeşil alanlarından biri olan Kültüparkımız 1955 yılında Belediye Başkanımız Reşat Oyal tarafından yapılıp hizmete sokulmuştur.393.000m2 alan üzerine oturan Kültürparkın bugün 179.000m2si yeşil alandır ve de üzerinde sıla, gingko gibi endemik ağaçların, Yağcılar Çınarı gibi bir doğa abidesinin de bulunduğu 61 türde 5000 ağacı barındırır. İçinde sandalla gezilen gölü, çay bahçeleri, lokantaları, Arkeoloji Müzesi, Konservatuvar, Açıkhava Tiyatrosu, Lunaparkı ve Busiad Eviyle Bursalılar için, kentin merkezinde, yaz / kış, çok hareketli bir yaşam alanı oluşturur, 60 yıldır var oluşuyla da kent tarihine adını kazımıştır.

Zaman zaman kentimizi yönetenler tarafından, parkın kent merkezindeki konumu nedeniyle, yeni oluşumların parka eklenmesi gündeme gelmiştir, ancak Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca tescilli olması, bu tür yeni yapılaşma adımlarını engellemiştir. Aslında, Kültürpark yapılaşma açısından doygun konumdadır, bu yönde atılacak her adım parkın kent merkezindeki paha biçilmez değerdeki yeşil dokusunu zedeler, yeşil alanların büyütülmesi, dokunun daha renklendirilmesi ise değerine değer katar.
İşte bu nedenle, Sayın Belediye Başkanımızın heyecanla kentimize kazandırmak istediği, değerli sanayicimiz Fatma Durmaz Yılbirlikin Bursa sevdasıyla yapımını üstlendiği, yeni AÇIKHAVA TİYATROSUun yerinin Kültürpark olmaması gerektiğine inanıyorum.
Bildiğim kadarıyla mevcut Açıkhava Tiyatrosu 3500 kişi kapasitesindedir, yeni projedeki kapasite ise 5050 kişi olacakmış, eğer bu anlamda büyütme mutlaka gerekli ise, yeni tiyatro bir başka alana yerleştirilebilir, örneğin Uluslararası Fuar Alanı yanına, aynı 1985 yılından itibaren burada yer alan fuarın, tarafımdan yapılan Uluslararası Fuar Alanına taşınması gibi…
Dönemimde, yeni Açıkhava Tiyatrosu yapılması düşünülen alanın bir bölümüne, gül bahçesi ve kay kay bantları yerleştirmiştik, halen geniş bir otopark olan alana da, kot farkından yararlanarak, tek katlı bir kapalı otopark yapmayı, lunaparkı bunun üzerine aktarmayı ve de lunaparktan boşalacak alanı da ağaçlandırmayı planlamıştık, bu oluşumu bugün de öneririm.
Bir başka önerim daha var, Kültürparkın batı girişindeki otoparkı da, arazinin topografik yapısından yararlanarak, katlı otopark olarak yer altına alıp, yapının üstünü de, gerekli su yalıtımlarını yaparak, yeşillendirirseniz, hem otopark kapasitesini, hem de yeşil alan büyüklüğünü artırırsınız.
Sayın Başkanım, yüreği Bursa sevgisiyle dolu sevgili Sanayicimiz, lütfen bu yazdıklarımın açısı içinden, Bursalıların yaşamına yeni bir renk katacak bu güzel yatırımın yerini, bir defa daha değerlendirin, inanıyorum, doğru olanı yapacaksınız.

EKOHABER…

Yorum Ekle