KONGRE 


Bursaspor Olağanüstü Kongresi yapıldı ve yeni Başkan Erkan Kamat oldu. Kongre yapıldı. Gündemdeki konularla ilgili değerlerlendirme yapmak istiyorum. 

ERKAN KAMAT 

Öncelikle yeni Başkandan başlayalım. 

Erkan Kamat tek aday olarak kongreye girdi ve koltuğu aldı.

Kamat görüntüsü ile koltuğu doldurdu. Dileriz icraatlarıyla da doldurur.

Arkadaşlarıyla birlikte bu zor günlerde büyük bir cesaret ve fedakarlık gösterdi. iyi bir Bursasporlu olduğunu biliyoruz. Ama bunun yetmediğini de biliyoruz. 

Yöneticilikte tecrübeli bir isim; ama mevcut şartlar çok ağır o yüzden hem ekonomik hem sportif alanı iyi dizayn etmesi şart. İnsanlarla, çevresiyle, camia ile ilişkileri iyi, pozitif biri. Şehri kucaklayıcı olmalı, kulüpten uzaklaşanları, küsenleri tekrar kulübe kazandırmak için çalışmalar yapması gerekiyor. Kulübün sıkıntılarını çözmek adına da çevresinden destek almak için çaba harcayacaktır. 

TAHTANIN AÇILMASI ZOR; AMA PUAN SİLME CEZALARI ÖNLENMELİ

Transfer tahtasını açabilmesi kısa zaman içinde çok zor görünüyor. Ancak kulübe puan silme cezası aldırmamalı. 

Bunu önleyici ödemeler mutlaka yapılmalı ve oyunculara da ödemeleri zamanında yapıp mevcut kadronun performansının en üst seviyede tutmaya çabalamalı. Sportif başarı olmazsa olmazdır. Bunu başarabilirse arkasındaki destek artar aksi taktirde yalnız kalır. Bu yüzden de oyuncuların en üst performansı vermesini sağlamalı. 

BORÇ 

Denetleme Kurulu Başkanı Tayfur Serdar Güllülü “Toplam borcumuz 492 milyon TL. Bu rakam içinde ticari borçlar 130 milyon, 94 milyon TL’lik kısmı ise eski başkan Ali Ay’a yazılan çekler var. Euro’nun artışından dolayı her ay borcumuz daha da artmakta. Transfer tahtasının açılması için 45 milyon 142 bin 615 TL ödenmesi gerekiyor. Ayrıca devam eden davalarla ilgili 26 milyon 75 bin 686 TL borç bulunuyor” diyerek tabloyu ortaya koydu.  

Bursaspor’un borcu kulübün sahip olduğu mevcut imkanlarla ödenebilecek seviyeyi aşmış durumda; ama kulübün marka değeri,stadyum ve şehrin imkanlarıyla gerekli planlı çalışma ve fedakarlıklar yapılırsa hala ödenebilecek seviyede. 

Kısacası şehir ve kulüp iyi bir işbirliği ve planlama yapabilse bu borç ödenir.  

Şayet ödenmiyorsa birileri görevini yapmamış demektir. 

HIRSIZLAR ! 

Borç demişken… 

Genelkurul üyesi Nilüferspor eski başkanı Ahmet Balaban’ın yaptığı konuşmada M.Zeki Çelik ve IsaacCuenka transferlerinde yaşanan ihmal ve soygunu ortaya koyması, borcun 7 sene de nasıl 500 milyona çıktığını gösteriyordu. 

Yıllardır birçok futbolcu transferinde bunlar yaşandı. Yani 400 bin euroluk topçulara üç beş kat fazla para verilip o fazla miktar kulübü soyan ‘bazı’ hırsız menajerler, ‘bazı’ hırsız başkanlar ve ‘bazı’ hırsız yöneticiler arasında bölüşüldü. Elde belge olmayınca da ne önlenebildi ne de hesap sorulabildi.  

Bütün şehir o hırsızlara beddua etmekten ileri gidemedi. 

Bundan sonrası için bu hırsızlıkları önleyici farklı tedbirler alınmak zorunda. 

Çünkü camianın içi ve çevresi akbaba kaynıyor.

MUSTAFA ER 

Mustafa Er bugün sözleşme imzalayıp takımın başına geçecek. 

Kendisine destek verenler var, “Tecrübesiz ve kariyeri yok” diyerek itiraz edenler var. 

Ben mevcut durumda ve kadroya bakarak destek verenlerin tarafındayım. 

Bulunduğumuz lige ve içinde bulunduğumuz şartlarda Fatih Terim, Şenol Güneş veya Mustafa Denizli ayarında birilerini getiremeyeceğimize göre; ancak evliya çelebi gibi oradan oraya seken içi geçmiş hocaları ikna edebileceğimize göre ve o tip hocaları defalarca tecrübe edip ağzımızın payını aldığımıza göre Mustafa Er’e şans vermenin zamanın geldiğini düşünüyorum.  

Göreve istekli, hırslı oluşu en önemlisi mevcut kadrodaki gençlerle daha önce çalışmış olması da kendisinin avantajı. 

 MUSTAFA GÖNDEN 

Ama tabi ki Genç Hoca’ya o alanda futbolu bilen birilerinin destek olması da şart. 

Mustafa Gönden ile mutlaka; ama mutlaka devam edilmeli.  

Sportif Direktörlük için Mustafa Gönden biçilmiş kaftan. 

Kendisi bu görev için yıllardır hazır. Kulübü ve yapısını da çok iyi biliyor. 

Bu yük tek başına Mustafa Er’e yüklenmemeli. Futbolu bilen, hırslı iki genç Bursalı ve Bursasporluyu sportif alanda konumlandırmak içinde bulunduğumuz durum için en uygunudur. 

ADİL CENKÇİLER 

Bir de Adil Cenkçiler konusu var. İdari menajerlik için gayet doğru bir isim. Bursaspor tarihinin en başarılı sezonu yani şampiyonlık yılında O görevi yapıyordu. Yönetim ve sportif alan arasında köprü görevi yapacak, ağabeylik yapacak, kriz anlarında tecrübesiyle devreye girecek Adil Cenkçiler gibi birine orada çok ihtiyaç var. 

Bakın net söylüyorum. Bu üçlü iki sene önce görev alsaydı, küme düşmezdik. 

Geçen sene görev alsaydı lige çıkardık. 

BASKETBOL ŞUBESİ 

Futbol bu durumdayken açıksası şahsen basketbola çok fazla konsantre olamıyorum. 

Ancak sağolsun olanlar var ve orayı yaşatıp korumak adına çabalıyorlar.  Maddi, manevi fedakarlıklar yapıyorlar.

Hepsi de başarılı ve güvenilir isimler.

Frutti Extra Bursaspor’un yeni kurulan Bursaspor Basketbol Derneği'ne devredilmesi mevcut şartlarda doğru düşünülmüş bir projeydi. 

Bursaspor'da futbol şubesinin yıllardır yaşanan kaos ortamından uzak tutmak ve mali açıdan korumak için Bursaspor ismini Avrupa'da temsil etmeye hazırlanan Bursaspor Basketbol'un bu kötü gidişat ve kulübün üzerindeki mali yaptırımlardan etkilenmemesi adına, basketbol şubesi yoluna özerk olarak devam edecek. 

Yedi yıl sonra Bursaspor Kulübü isterse basketbol şubesi eski yapısına kavuşacak. 

Tamamen iyi niyetle ve güvenilir isimlerin imzasıyla alınan bu kararı ben de destekliyorum. 

BAŞARI HİKAYESİNDE YER ALMAK İSTEYEN DESTEĞİNİ VERİR.

Bursaspor’da birileri iyi bir şeyler yapmak istiyor, kulübü kurtarmak istiyor. 

Camia ve şehir yalandan değil, gerçekten destek verirse bu başarılabilir. 

Bu başarıda pay sahibi olmak isteyen, bu hikayede yer almak, adını yazdırmak isteyen elinden gelen desteği verir.

Şayet o destek, olması gerektiği gibi verilirse de Kadıköy'de, Dolmabahçe’de, Seyrantepe'de ve Avrupa’da, Timsah yürüyüşünü herkes yeniden hayranlıkla izlemeye başlar. 

Bunun olması yani her şey Bursalıların, Bursasporluların elinde.

Yorum Ekle